Твърдение на наш лекар: Малка част от ваксинираните могат да пренасят вируса
Автор: Цвети Тончева 17:21 / 03.11.2021Коментари ()1304
© БГНЕС
Едно от най-подвеждащите твърдения, които се разпространяват из социалните мрежи, е "Ваксинираните заразяват наравно с неваксинираните".

Д-р Александър Атанасов опровергава това с достоверни данни и числа, като преди това припомня някои основни неща за вирусите:

"Вирусите не са самостоятелни организми за разлика от бактериите и не могат да се размножават извън клетките на човека и другите животни. За да съществуват, те трябва да заразяват. Това е и смисълът на противоепидемичните мерки - да се намалят до минимум инфекциите, за да не се разпространява вирусът.

Някои държави успяха с много усилени мерки почти да ликвидират коронавируса на територията си и случаите им сега са основно внесени отвън.

Една вирусна инфекция може да протече по два начина - безсимптомно и симптомно. При наличие на симптоми те могат да бъдат леки, средни, тежки и критични.

Примери за безсимптомно протичане на вирусна инфекция са полиомиелит (до 70% от заразените го преболедуват без да разберат), HIV (около 10 години могат да минат от заразата до първите симптоми на СПИН) и прословутият САРС-2, при който отново около 70% преболедуват безсимптомно.

И в двата случая, обаче - безсимптомно и симптомно - имаме разпространение на вируса. В случая със САРС-2 проблемът е много сериозен, защото, първо, един безсимптомен разпространител може да зарази някого и той да го прекара тежко и второ, описват се увреждания и при липса на симптоми.

Една ваксина се оценява по своята ефикасност. Тя може да бъде срещу безсимптомно протичане, срещу симптомно, срещу тежко протичане и срещу фатален изход.

Каква е ефикасността на отделните ваксини? Представям ви простички данни от английската версия на Уикипедия, които пък са добити след съответните проучвания.

Да вземем ефикасността на ваксината на Pfizer/Biontech срещу доминиращия вариант Делта.

Ефикасността й срещу безсимптомно протичане не е 0%, а е между 79 и 82%. Какво, обаче, означава това?

Ваксините не действат еднакво на всички. Някои хора изграждат силен имунитет, други хора - не. За един човек ефикасността срещу безсимптомно протичане е 100%, т.е. той НЕ разпространява вируса. За друг, обаче, е 0%, т.е. той разпространява. Правят се големи проучвания и се открива, че ефикасността на популационно ниво е горепосоченото число.

Инфектирането на ваксиниран се нарича ваксинален пробив. В една популация, имунизирана на 100% с ваксина, която е ефикасна срещу разпространение на 79-82%, ще имате многократно по-малко безсимптомни носители и разпространението на вируса рязко ще намалее.

Обаче, ако имаме само 20% имунизирани, трансмисията няма да намалее кой знае колко.

Следователно правилният израз е "Малка част от ваксинираните, а не всички, могат да пренасят вируса". Да, тези, които го пренасят, могат да заразят други хора, включително тежко.

И двете твърдения - "Ваксинираните не разпространяват" и "Ваксинираните разпространяват наравно с неваксинираните" - са еднакво неверни и подвеждащи.

Тук идва следващата важна особеност. Гореописаното важи, ако разчитаме само на ваксините - т.е. махаме маски, тестове, дистанция и всичко, което ни писна.

Ако съчетаем ваксините с ефикасни не фармакологични мерки - маски, тестове и т.н. - ще ограничим разпространението още повече. Хора, които биха се разболели безсимптомно и биха разпространявали вируса, просто няма да се срещат с него и няма да отчитаме ваксинални пробиви.

Толкова от мен. Има смисъл във ваксинацията и който ви убеждава в противното, просто ви лъже."



Още по темата: общо новини по темата: 14912
09.05.2024 »
09.05.2024 »
08.05.2024 »
07.05.2024 »
06.05.2024 »
22.04.2024 »
предишна страница [ 1/2486 ] следващата страница
https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Tvurdenie-na-nash-lekar-Malka-chast-ot-vaksiniranite-mogat-da-prenasyat-virusa-1146290
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.