Работата в стротиелния бранш във Варна се срина
Автор: Екип Varna24.bg 16:32 / 14.11.2009Коментари ()1103
Има сериозен спад на работата в строителния бранш във Варна, тъй като сега се приключват обекти. Това заяви Иван Табаков, председател на Варненската търговско-индустриална камара. Той допълни, че кризата се е отразила на всичко и на дребния бизнес. По думите на Табаков по-едрият бизнес не създава работни места и от там нататък се купуват стоки и услуги, които се предоставят от малкия бизнес.

Табаков подчерта, че няма представа какъв е процентът на спад на работата, тъй като до този момент не се е налагало да го оценява. „Трудно ми е да кажа като процент колко е спадът на работата. Той трябва да се сравни със заетата работна ръка през лятото и през миналата година", каза Табаков. Той добави, че на 27 октомври е излязло постановление за така наречената „ваучерна схема", която дава възможност на работодателите да не освобождават работниците си. „Ползвайки тези ваучери, които са осигурени от Министерството на труда и социалната политика, работниците могат да работят на половин работен ден, а останалата част от заплата да се плаща чрез тези ваучери. През това време работниците са задължени да се квалифицират в работата", уточни Табаков. Според него тази схема няма да спаси положението, но може да намали процента на безработица.

Табаков бе категоричен, че „ваучерната схема" може да се прилага навсякъде, но на практика все още не е започнала да се въвежда.

Източник: агенция "Фокус"



https://www.varna24.bg/novini/varna/Rabotata-v-strotielniya-bransh-vuv-Varna-se-srina-119542
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.