© | Бюджет 2023 е социален, но от гледна точка целите на бизнеса, той не е достатъчно ефективен. От друга страна този бюджет по никакъв начин не е насочен в изпълнение на основната цел на план-сметката на държавата, защото основната и най-важната цел на всеки един бюджет е да доведе до увеличаване на икономическия растеж. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" доц. д-р Щерьо Ножаров, икономист и преподавател в УНСС.
"Трябва да подчертаем, че в международните икономически класации, икономически държавите не се сравняват по размер на минимална работна заплата или по размер на пенсията, те се сравняват по темп на икономически растеж, който се измерва с БВП на човек от населението. Затова основната цел на всеки един бюджет е да има догонващ икономически растеж, да има изпреварващ икономически растеж. Бюджет 2023 звучи реалистичен, но и като счетоводно упражнение. Той не ни води до основната цел, т.е. до догонващ икономически растеж, който да се реализира в следващите 3 години. Тоест, този бюджет не го стимулира, дори бих казал, че донякъде е обратното", отбеляза доц. Ножаров.
По думите му в номинални цифри държавата харчи все повече и повече: "Това е вярно, но като процент от БВП стои близко до 40% и минимално надхвърля, както стои въпросът и в международната практика. Може ли обаче държавата да харчи по-малко? Разбира се, тук има един голям спор между синдикати, работодатели, въобще икономисти - колко е размерът на държавната администрация. Вярната цифра на действително заетите бройки е 131 000 - това са държавни служители по централни ведомства, министерства и агенции, държавни служители в общините, държавни служители в регионални агенции, които са подчинени на централни ведомства. Необходима е реформа в държавната администрация, обърна внимание икономистът. |