Вижте "Преди и сега" архитектурна принцеса във Варна
Автор: Екип Varna24.bg 10:23 / 12.05.2025Коментари ()1393
©
Една от най-красивите сгради във Варна. Тя се намира на едно от най-известните места в града – на ъгъла между бул. "Княз Борис І" и ул. "Шейново" №1.

Днес тя е герой в рубриката на Varna24.bg"Преди и сега“.  

Красивата архитектурна принцеса е построена през 1897 г. Проектирана за жилищно-търговска сграда на Руси Ексеров. Съществува проект от 1930 г. за преустройство и смяна на витрини в партера от арх. Евгени Дякович. Преустроена през 1933 г. за жилищно-търговска сграда на Жорж Байeр от арх. Манол Йорданов.

Архитект на сградата е Торос Тороманян.  Той е роден е на 18 март 1864 г. в Шебинкарахисар, Османската империя. След като завършва Художествената академия в Цариград проектира частни и обществени сгради в града, а през 1896 г. пристига в България. Създава богати и внушителни жилищни сгради в стил еклектика, с много архитектурни детайли и богата релефна украса. През 1897 г. са изградени къщата на Руси Ексеров и къщата на Агоп Мави.

След като в края на XIX в, изгаря Арменското училище във Варна, което е разположено двора на Арменската църква "Свети Саркис“, Торос Тороманян изработва проект за нова учебна сграда, по който е изградена. През 1900 г. общинското ръководство на Варна го награждава за заслуги.

В 1900 г. заминава за Румъния, а през 1901 г. се установява в Париж. През 1903 г. се връща в Османската империя и става водещ изследовател в археологическите разкопки и в проучването на историята на средновековната арменска архитектура на Ани. Изучава архитектурните паметници в земите на Западна Армения и възстановява графика, въз основа на данни от руините.

През 1904 г. изяснява облика и възстановява храма Звартноц в Ечмиадзин, близо до Ереван.

До началото на 1917 г. участва в разкопките на старите дворци и църкви и изготвя макети. Големи части от град Ани са професионално разкрити, като редица сгради са измерени и картографирани, а всички находки са детайлно описани. След като Армения става част от СССР, е назначен за директор в Института по опазване на паметниците на културата в Армения. Същевременно проектира и изгражда много сгради, голяма част от тях са паметници на архитектурата. По негов проект е изградена сградата на Операта в Ереван.

Умира на 1 март 1934 г. в Ереван и е погребан в Пантеона в града.

"Княз Борис I“ и емблематичен булевард с красиви сгради във Варна. Няколко пъти е сменял своето име - 1878 – "Вознесенска“, 1885 – "6-и септември“, 1946 – "9-и септември“, 1958 – "Ленин“, 1992 – "Княз Борис I“. През 1908 г. улица "6-и септември", която започва пред църквата Свети Николай, след направен пробив достига ул. "Цар Борис“. През 1946 г. двете улици се обединяват под името бул. "9-и септември“, а през 1958 г. булевардът е преименуван на бул. "Ленин“. Изграждането на булеварда може да се раздели на три етапа. До тридесетте години на ХХ век в е изградена западната част, която достига до бул. "Цар Освободител“. Тук са съсредоточени всички сгради, които днес са архитектурни ценности.

Булевард "Княз Борис I" е изграждан въз основа на по-стара пътна артерия, като расте в източна посока и най-старата му западна третина е основана съгласно утвърдения през 1900 г. с княжески указ Генерален план на Варна и с решение на Общинския съвет от 1897 г. Според тези документи по главните улици трябва да се строят сгради не по-ниски от два етажа, като фасадите трябва да бъдат представителни и с подравнени корнизи. Днес повече от половината от тези здания са защитени сгради с архитектурна стойност.

Припомнете си "Преди и сега“ от предния път ТУК.


https://www.varna24.bg/novini/varna/Vizhte-Predi-i-sega-arhitekturna-princesa-vuv-Varna-2552203
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.