Най-много проблеми на плажа създавали тийнейджърите от западните държави
Автор: Екип Varna24.bg 14:55 / 01.06.2016Коментари ()1279
© Bulfoto
Плажни медици помагат за откриване на родителите на изгубени деца. Доста подобни случаи по плажовете във Варненско е имало миналото лято, разкри пред Дарик д-р Иван Иванов, управител на ДКЦ 1 "Света Клементина". Здравното заведение осигурява медицинското обслужване на плажовете в региона вече 11 години.

Опитът от миналото лято показва, че доста често се нарушава забраната за къпане при червен флаг. Не са малко случаите, в които недисциплинираните летовници влизат в пререкания със спасителите и плажните медици и се налага намесата на органите на реда, посочи д-р Иванов.

Културата на плажуващите по родното Черноморие като цяло нараства. Изключение правят летовниците в юношеска възраст, като най-много проблеми на плажа създават тийнейджърите от западните държави.

Под въздействие на алкохол и други опияняващи вещества хората не спазват знаците, отбеляза специалистът. Той даде за пример случай с почерпен руски турист, който 6 пъти за ден е бил ваден от водата при червен флаг.

"Жалко, че нямаме дрегери. Законът не ни позволява да извършваме тази дейност, която е присъща на други органи. Но ние също можем да го правим", изтъкна шефът на "Света Клементина". Според него точно в такива моменти е необходима плажната полиция, за която се говори от дълги години.

Лекарите, които бдят за здравето на плажуващите, настояват за промени в Наредбата за водно спасяване. Според нормативния документ някои от посочените медикаменти вече не се произвеждат и дори ги няма в аптеките. Това принуждава плажните медици да търсят по-добри съвременни лекарства.

Опитът на колегите на д-р Иванов показва, че от промяна се нуждае и изискването във всеки медицински пункт да има по 3 бутилки с кислород с обем от 5 до 7 литра. Според специалиста бутилка от 2,5 литра е достатъчна.

"Много се ядосвам, когато почнат хора от София да определят правилата за водно къпане във Варна. Не е присъщо. Все пак трябва да се запознаят с материята", коментира д-р Иван Иванов.

Благодарение на съвместните усилия на плажните медици, спасителите от БЧК Центъра за спешна медицинска помощ, през миналия сезон са били спасени десетки човешки животи и не са допуснати инциденти с летален край на охраняемите плажове в работно време.

Да се пият колкото се може повече течности, като се набляга на водата и соковете. За предпочитане е да се консумират по-малко газирани напитки. След обилен обяд да се изчаква поне два часа преди влизане в морето, припомни д-р Иванов правилата за безопасно къпане.

Препоръчително е страдащите от хронични заболявания и децата трябва да стоят на плажа най-много до 11,00 часа.

Спазвайте правилата за къпане и го правете само в охраняеми зони в часовете между 8 и 18, посъветва медикът.



https://www.varna24.bg/novini/varna/Nai-mnogo-problemi-na-plazha-suzdavali-tiineidzhurite-ot-zapadnite-durzhavi-644744
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.