АБЧО: Изкуствените рифове могат да спомогнат за управлението на крайбрежните зони
Автор: Екип Varna24.bg 14:25 / 22.11.2016Коментари ()802
©
Консорциум от европейски публично-частни организации ще развият своя потенциал за устойчив туризъм и интегрирано управление на крайбрежните зони в Средиземно и Черно море, съобщиха от Асоциацията на българските черноморски общини (АБЧО).

Проект ArtReefs има за цел да промотира идеята за новативни изкуствени рифове като универсален инструмент за справяне с съществуващите предизвикателства в регионите на Средиземно и Черно море, а именно влошаването на околната среда и конфликтите между потребителите на крайбрежните зони.

Този проект предлага специално конструирани изкуствени рифове за насърчаване на устойчивия туризъм и "Синия растеж", интегрирайки опазването на околната среда в плановете за управление и в подкрепа на изпълнение на целите на обществените политики.

Освен основната им предназначение за рибарство и екологично възстановяване, изкуствените рифове могат да спомогнат за управлението на крайбрежните зони и реализиранието на подходящи дейности като гмуркане, любителски риболов, аквакултури, мониторинг или изследвания, които допринасят за повишаване на привлекателността и устойчивостта на дадена територия.

ArtReefs ще предложи на публичните и частните заинтересовани лица необходимата информация, инструменти и насоки с цел разработване на планове за действие на местно и регионално ниво, съчетаващи устойчивата околна среда и бизнес възможностите с административното управление. Резултатите ще бъдат споделени с администрациите, отговорящи за издаването на лицензи за разполагането на изкуствени рифове.

Изследвайки най-добрите международни практики, проектът се насочва към специфичните регионални потребности, капитализирайки натрупаните знания, иновациите и задълбоченото сътрудничество между специализираните партньори. За да реализира това, проектът обединява опита на шест организации:

• Innogate to Europe: МСП от Испания, специализирано в областта на иновациите и предприема-чеството;
• CNR-ISMAR: морския клон на Националния Изследователски Съвет на Италия;
• Pôle Mer Méditerranée от Франция, най-големия морски клъстер в региона;
• Национален туристически клъстер "Български пътеводител", специализиран в устойчивия и алтернативен туризъм;
• Областна администрация Абруцо (Италия), водеща интегрираното управление на крайбрежните зони в Адриатическо море;
• Асоциация на Българските Черноморски Общини, обединение на 21 общини по Българското Черноморие.

Всички заинтересовани страни са поканени да научат повече за проекта, както и да участват в семинарите и събитията за създаване на мрежи, които ще се проведат в Испания, Франция и България, и най-вече на финалното събитие за инвеститори и държавни органи в гр. Пескара, Италия, 2018г.

 



https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/ABChO-Izkustvenite-rifove-mogat-da-spomognat-za-upravlenieto-na-kraibrezhnite-zoni-685296
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.