Специалист от Варна: Трансплантациите на бъбреци у нас са малко
Автор: Екип Varna24.bg 11:52 / 09.03.2017Коментари ()1017
©
187 са пациентите в центъра по хемодиализа към Университетска болница "Света Марина" във Варна. Дневно по сто болни преминават през апаратите за хемодиализа, каза за Радио Варна доц.д-р Кирил Ненов, началник в Клиниката по хемодиализа.

Стаите са ремонтирани и изглеждат добре, но обстановка е не просто болнична. Пациентите са преживели много и имат нужда от голяма подкрепа и човещина. Да се работи в такава среда е необходимо повече от любов към ближния от страна на екипа. Но и повече отговорност към собственото здраве, докато го имаме .

Доц.д-р Кирил Ненов има 35-годишен опит като нефролог, който показва, че своевременното лечение на болестите и редовния прием на медикаменти са важни, за да не се стигне до усложнения в диагнозите.

Най-често са болните с хипертония и глумеронефрит, автоимунни заболяване при млади хора , след това са инфекция на бъбреците и уринарния тракт и болните с диабетно нефропатия. Общо взето - всеки четвърти или пети болен с диабет след 15-20 години отива на диализно лечение.

-Колко са болните в Клиниката?

-Общо са 187 пациенти. Всеки ден се диализират три групи по 34 пациенти, толкова са диализните поста.

-През годините как се променя броя на болните?

-Средно с 5 и половина процента нараства броя на пациентите на диализно лечение ежегодно.

-Какво е необходимо да направим, за да не ставаме Ваши пациенти?

-Да се лекуват бъбречните заболявания, както и останалите болести. Особено хипертонията, която е лечима, за да не се стига от немарливост до увреждане на увреждане на бъбрека. Обикновено след 3 години с високо кръвно без това да се лекува, вече има проблем с дейността на бъбреците.

-Пиенето на вода има ли отношение към това да не се стига до хемодиализа?

-Добре е да пият повече вода болните с камъни или пясък в бъбреците. Те трябва да пият повече вода. За бъбречно болните водата няма някакво значение. Ограничават се с пиенето на вода когато има някакви отоци, тогава се ограничава и консумацията на сол.

-Да кажем нещо практично на тези, които се смятат за здрави?

-Когато има често уриниране, парене и болка при уриниране - да се вземат антибиотиците. Хипертонията да се лекува, диабетиците да следят за кръвната захар да бъде в норма- да не превишава 6, а не да достига 10 и повече. Да се контролира с диета и чрез медикаменти. В момента имаме 5-6 болни над 85 години, които са на диализно лечение от различно време.

-На колко Ваши пациенти са направени трансплантации ?

-В годините може би са направени 80-90, но за жалост трансплантациите са малко. В последните години над 180 са болните в диализния център. В този голям център се правят 3-4-5 трансплантации годишно, което е нищо в сравнение с една Гърция, Турция и други държави от региона .

 



https://www.varna24.bg/novini/varna/Specialist-ot-Varna-Transplantaciite-na-bubreci-u-nas-sa-malko-709371
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.