Борим дефицита на пясък по Черноморието ни с изкуствени плажове
Автор: Екип Varna24.bg 14:27 / 05.12.2017Коментари ()1747
©
Проблемът с дефицита на пясък по Черноморието ни може да се реши със създаване на изкуствени плажови ивици. Това предвижда природосъобразен метод за управление (създаване, поддържане и нарастване) на свободни плажове, автор на който е инж. Генчо Георгиев. Неговата разработка е сред десетте номинации в категорията "Иновация" на вторите Годишни награди в туризма.

Методът предвижда изграждане пред инженерните съоръжения или брега на изкуствени дънни пясъчни релефни форми и/или съоръжения, управляващи трансформацията на вълнението и движението на наносите в бреговата зона. Така ще се създадат последователни зони на дивергенция и конвергенция на разпространение на вълнението, което ще доведе до гасене на вълновата енергия и нейното насочено използване за нарастване и многогодишно поддържане на съществуващите или създадените с подходящ зърнометричен състав и наклон свободни плажове.

Ако свободният плаж не донесе положителен резултат, то той не влошава състоянието на брега. Напълно се изключва необходимостта от строителна площадка и бетонови работи на морския бряг, отбеляза за Дарик инж. Георгиев.

Трябва да се изследват подходящи кариери от пясък с необходимия зърнометричен състав от естествени подводни валове, разположени на неголяма дълбочина от брега, погребани пясъци по стари брегови линии на бреговете на Черно море, както и палеоруслата на крайбрежните речни долини.

Проблемът с дефицита на пясък се е усещал винаги по морското ни крайбрежие. Колкото повече има техногенна намеса в това направление, толкова повече пясъкът липсва от местата, където ни се иска да го има, и се натрупва където не искаме, изтъкна инж. Георгиев. Той даде за пример Варна, където буните на плажа имат за цел и да задържат изкуствено посипания между тях пясък. Буните вършат работа, но изместват в дълбочина естествения наносен поток към крайбрежието и пясъкът се насочва към отсрещния бряг на "Аспарухово". Затова плажът в квартала нараства, а варненският плаж в основата на вълнолома намалява, обясни експертът.

"Изграждането на свободни или изкуствени плажове е разпространено в много страни по света, а при нас е табу. Имаме само плахи опити в тази насока, при това несполучливи", отбеляза специалистът. По думите му, освен всичко, това представлява и нарастване на територията на България.

Към всеки един участък трябва да се подхожда индивидуално, смята инж.Георгиев. Той твърди, че проектът му представлява новост в световната хидротехническа наука и практика. Съобразен е с европейските приоритети за опазване на природните ресурси на Черно море и представлява техническо решение със значителен екологичен ефект, ниски разходи и кратки срокове за изпълнение.



https://www.varna24.bg/novini/varna/Borim-deficita-na-pyasuk-po-Chernomorieto-ni-s-izkustveni-plazhove-762332
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.