Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Проф. Евгени Станимиров: Симбиозата на онлайн и офлайн обучение е бъдещето на образованието
Автор: Екип Varna24.bg 09:40 / 06.11.2020Коментари ()2624
© Varna24.bg
Бивши и настоящи студенти от
Икономически университет:
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Бъдещето на образованието е на симбиоза между онлайн и офлайн обучение. А все повече хора ще се превръщат от дигитални ползватели в дигитални създатели. Това заяви в интервю за Дарик проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна. 

Доц. Кунчев поиска затягане на мерките срещу Ковид-19. Ще има ли нов локдаун?

Покрай пандемията образователната система се дигитализира много по-бързо. Заложеното за 3-4 години беше направено за 3-4 месеца, изтъкна проф. Станимиров.

Той даде пример с ръководения от него университет, който тази година чества вековен юбилей. Три дни след обявяване на извънредното положение през март в ИУ-Варна е имало подробно разписани инструкции за преподаватели и студенти за обучение чрез отдалечен достъп през електронни платформи.  На петия ден е имало увеличен капацитет в облачна среда на двете интернет платформи на университета. Няколко дни по-късно ВУЗ-ът регистрира над 7000 виртуални сесии.

Малко след това Икономически университет – Варна става първият, който отвори библиотеката си с над 6200 виртуални ресурси. "Дадохме един добър пример за това, че институциите не трябва да се чувстват самодостатъчни, а трябва да се опитваме в такива условия да добавяме стойност за обществото като цяло", коментира ректорът.

Според проф. Станимиров студентите не са доволни от тази ситуация, защото те са за обучение офлайн. Съдържанието, което е комуникирано с младите хора офлайн, не може по механичен път да се предаде онлайн. Дори при изцяло синхронна комуникация, опитът на един преподавател да владее аудиторията е съвсем различен в офлайн режим, обясни той.

Все повече средства ще бъдат отделяни за дигитализация. Тя обаче не може да се случи чрез механично увеличаване на часовете по информатика. Пътят е всяка една дисциплина, независимо от нейния характер, да има повече дигитални инструменти и елементи, е мнението на ректора на Икономическия университет.


https://www.varna24.bg/novini/varna/Prof-Evgeni-Stanimirov-Simbiozata-na-onlain-i-oflain-obuchenie-e-budeshteto-na-obrazovanieto-1018292
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.