Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Рядък защитен орел е открит мъртъв
Автор: Екип Varna24.bg 23:08 / 13.06.2023Коментари ()1141
©
Труп на защитения от закона вид царски орел е бил открит от горски служители на разклона за село Камен, община Сливен. На място бе направен оглед на птицата, който по първоначални данни показва, че това е мъжки индивид, който е изгубил живота си преди два–три дни, а версиите са отстрел или удар с автомобил, предаде БНТ.

Предстои аутопсия на орела. Царският орел е вписан като изчезващ вид в Червената книга на България и в Международната червена книга.

Най-често царските орли в района стават обект на отстрел от бракониери, каза д-р Руско Петров от Спасителния център "Зелени балкани" в Стара Загора.

Това не е единичен случай, който се случва. Силно се надявам птицата да не е отново отстреляна, но съмненията водят към отстрелване или сблъсък с превозно средство.

Специалистът изказа предположение, че орелът е образувал брачна двойка и вероятно има потомство, за това започва обследване на района, за да се установи има ли опасност за малките орли.

"Ще трябва да направим мониторинг и да установим и да правим наблюдение дали женската птица ще може да се справи сам да отгледа малките или ще се наложи да приберем и да доотгледаме малките в спасителния център и да ги върнем пак обратно тук в територията."

По случая е образувано е досъдебно производство. В района на Сливен в момента има 4-5 гнездящи двойки от вида Царски орел. В момента в България гнездят около 40 двойки.


https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Ryaduk-zashtiten-orel-e-otkrit-murtuv-1714688
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.