20 години затвор за Георги Семерджиев и на втора инстанция. Това заявиха за bTV адвокатите на двете жертви на ужасяващата катастрофа на бул. "Черни връх“ в София Хариет и Христина.
Решението на Софийския апелативен съд е излязло този следобед. То изцяло потвърждава решението на поръвонистанционния съд. Георги Семерджиев получава 20 години затвор.
За развоя на съдебния процес научихме днес от двамата адвокати. Към този момент информацията не е официално потвърдена от съда. От защитниците на семействата на жертвите разбрахме, че решението е от 74 страници.
Припомняме, че на първа инстанция Георги Семерджиев беше признат за виновен по пет обвинения – за причинената катастрофа с две жертви на бул. "Черни връх“ в София, за това, че е шофирал след употребата на амфетамин и метаамфетамин, за използването на фалшивата му шофьорска книжка, за фалшивите номера на колата и за притежание на метамфетамин.
Днешното решение на съда може да се обжалва и пред Висшия касационен съд. Дали това ще се случи и какви са мотивите за него – най-вероятно ще стане ясно утре.
Фаталната катастрофа стана през юли 2022 година на бул. "Черни връх" в София. След удар в таксиметрова кола, джипът на Семерджиев се блъсна в асансьора към метрото и се разполови. Според експертизите по делото Семерджиев е шофирал с над 160 км/час.
Първоначалната версия на Семерджиев беше, че не е шофирал джипа. Пред съда той твърдеше, че е бил отвлечен. Затова разследващите трябваше да го свържат с колата в момента на катастрофата с възможно най-много доказателства.
Ключова за обвинението е ДНК експертизата, установила следи от жертвите по подсъдимия, тъй като пипнал колата си. Освен това на мястото беше открита едната маратонка на Семереджиев, а другата - в дома му.
От съдебнопсихиатрична експертиза стана известно, че при разговор с психиатър Семерджиев e казал, че е употребявал от време на време амфетамин, метамфетамин и други вещества, както и че може би е взел метамфетамин от пет до седем дни преди задържането му.
Разследващите установиха още, че тъй като не е имал ключове, той е повикал вече бившата полицайка Симона Радева, заподозряна, че му е осигурявала протекция. Според обивнителния акт тя му е осигурила стълба, по която да влезе в дома си.
Десетки полицаи също бяха разследвани заради катастрофата със Семерджиев и съмненията за "чадър" над него. Заради случая над 10 началници в МВР бяха наказани. Сред тях са трима директори на районни управления в София – на 5-о, 6-о и 7-о РУ.
Зареждане ...

20:01 / 22.04.2024
1778



Вътьо Казана
на 23.04.2024 г.
А дано.
Neka da e lqto
на 22.04.2024 г.
Аз ако бях съдия бих му дал разстрел на публично място ,например на мегдана на с.Ситово!
локомотив пд
на 22.04.2024 г.
За две жертви и дрогиран 20 г.За три жертви ли ще дадете доживотен.Това е наглост .?
RZ75
на 22.04.2024 г.
Тук трябва да има доживотен затвор без право на помилване! Какво са 20 години, когато при добро поведение (евентуално), тази утрепка ще излезне навън за максимум 12. Наркотици, скорост - какъв е проблемът, когато двете момичета ги няма, нали?! А по някогашните мерки този направо щяха да го отстрелят, защото нищо друго не заслужава.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.