26 земеделски организации не са съгласни със споразумението и искат оставката на Кирил Вътев: Вижте техните искания

Автор: Неда Узунколева
Коментари (1)
11:52 / 12.02.2024
1287
Имаме последователни искания. Българското земеделие систематично се унищожава. Няма де се преклоним пред никого, меморандумът не е изпълнен. Денков, министърът на финансите и Вътев подписаха меморандума. Няколко пъти алармирахме преди изготвянето на Бюджета за компенсаторните средства за Украйна. Сега пари няма. Земеделците не могат да преживеят. Как да оживеем? Ние искаме конкретна, среда, това което получават нашите съседи от Румъния. Искаме да бъдем разбрани правилно. Това каза на пресконференция председателят на Съюза на говедовъдите в България Димитър Зоров, предаде репортер на "Фокус".

"Искаме политики, има Брюксел, има и вето на министъра. България не е робска страна. Първо да гледаме собствените си интереси. Вътев ни казва, "искат ми оставката, но не искат да говорят с мен", завърши Зоров като допълни, че не е съгласен с твърдението на министър Вътев, че не са склонни към диалог.

Бойко Синапов, председател на "Обединени български животновъди", каза че няма разедение в земеделието. "Работещите хора сме заедно."

"С министър Вътев влизаме в по-голяма криза. Утре пред Министерски съвет в 11 часа ще има протест и този път няма да е мирен, извиняваме се на обществото", каза още Синапов.

Мария Степанчева, председател на Асоциацията на българските биволовъди се обърна към колегите си: "Не подписвайте това споразумение". Според нея има диктат от няколко души, но истинските земеделци са крайно недоволни.

"Точно 5 години и всичко ще бъде внос", каза картофопроизводител от Самоков.

Живка Гроздева, председател но Асоциацията на овощарите в България обсъди Стратегическия план за следващите 4 години. Всички представители на браншови организации на пресконференцията заявиха, че са нужни промени в Стратегическия план. "Исканите от нас изменения не бяха направени", заяви Гроздева.

"От началото на този Стратегически план сме в някакъв административен хаос. Има неясни санкции. Около 50 процента на консумираните в България плодове и зеленчуци са вносни", допълни Гроздева.

ДЕКЛАРАЦИЯ

"Ние, браншовите организации от Инициативния комитет за спасяване на българското земеделие:

• Като представители на по-голямата част от организациите, които септември 2023 г. организираха безпрецедентните земеделски протести, в резултат на които всички подписахме меморандума с Правителството на Република България;

• Като представители на едни от най-старите браншови организации в страната, които вече 20 години обединяват и защитават интересите на българските земеделски производители във всички сектори, ДЕКЛАРИРАМЕ, че:

1. Не приемаме подхода от страна на г-н Кирил Вътев да се обявяват за нелегитимни по-голямата част от браншовите организации в страната. Опитите на министъра на земеделието и храните да легитимира няколко послушни организации, които могат да бъдат излъгани и умишленото им противопоставяне с всички останали браншови организации води единствено до разединение на сектора, от което губят всички земеделски производители.

2. Искането на оставката на един министър, който за девет месеца не успя да покаже и прокара нито една идея, политика и законодателно предложение е също толкова политически акт, колкото и опитите за неговото запазване на поста. Липсата на достатъчно средства в Бюджет 2024 за селско стопанство показват липсата на подкрепа за г-н Вътев не само в правителството, но и сред политическите партии в Народното събрание, а това от своя страна поставя под въпрос всички обещания за законодателни промени.

3. Осигуряването едва на 150 милиона лева за подпомагане на секторите "Плодове", "Зеленчуци" и "Животновъдство" по Държавна помощ "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" е крайно недостатъчно, още повече, че така ще се намали подпомагането по другите държавни помощи и ще се намали съфинансирането по ПРСР. Тиражираните в публичното пространство обещания за плащания през месец септември 2024 г. на зърнопроизводителите означават, че г-н Вътев очаква държавната помощ да бъде удължена до края на годината. В тази връзка настояваме да се поемат писмени гаранции и да се осигури финансиране от страна на властта за незабавно изплащане на държавната помощ по отношение на чувствителните сектори в пълния финансов размер, в който тя беше изплатена през 2022 г. и 2023 г., както и да бъде приета национална позиция тавана по тази помощ да бъде увеличен двойно.

4. Министерство на земеделието и храните трябва да осигури в най-кратки срокове дерогация от ДЗЕС 6, 7 и 8 поне до края на стопанската 2025 г. и да се промени определението за "Активен фермер".

5. Незабавно трябва да се дадат писмени гаранции от страна на правителството, че данъка върху субсидиите на земеделските производители, които са юридически лица ще бъде премахнат още за календарната 2024 г., така както това беше направено за земеделските производители физически лица. 6. Изключително важно е министър-председателят да осигури консенсусна личност, която да подготви и да му представи промяна в Наредбите и в Стратегическия план, с оглед премахване на всички неадекватни изисквания, които затрудняват дейността на земеделските производители и за промяната, на които вече девет месеца няма политическа воля.

7. Правителството в спешен порядък трябва да изготви и представи национална позиция за промяна в Зелената сделка с оглед нормалното функциониране на селското ни стопанство.

8. Наложително е да се създадат условия за запазването на конкурентоспособността на българското земеделие, включително чрез ограничаване на вноса на земеделска продукция от Украйна и трети страни.

9. Да се преразгледат отново предвидените ставки по Стратегическия план и съответно бъдат възстановени на нива не по-ниски от периода до 2023 г.

10. Да отпадне модуларната ставка при обвързаното производство.

11. Да се осигури необходимият бюджет по преходната национална помощ за не обвързаната подкрепа и ставките да се върнат на миналогодишното ниво - съответстващо на ставка 200 лв. на говедо и 350 лв. на бивол с 0% процент на задържане.

12. Да се промени определението за активен фермер и да се изплатят субсидиите на всички, които до момента не са получили субсидия, защото не отговарят на определението за активен фермер.

13. Да отпадне тавана за украинска помощ и да се доплати субсидията на всички, които през 2023 г. не получиха субсидия в пълен размер., като това да важи за календарна година.

Виж коментарите (1)

Още по темата (276):
24.04.2024 МС: Обещаната "украинска помощ" ще бъде изплатена в пълен размер
24.04.2024 Кабинетът на среща с представители на земеделския сектор у нас
25.03.2024 Българските земеделци с финансова инжекция до 170 млн. лева
20.03.2024 Много добра новина за работещите в този отрасъл! Ще има облаги за тях
07.03.2024 ЕК одобри 120 млн. лв. за помощи за производителите на зърно и маслодайни култури
26.02.2024 Спешно решаване на проблемите на фермерите: Министър Вътев участва в дискусия на министрите от ЕС в Брюксел
Още новини от Национални новини:
Икономическият министър успокои за въвеждането на еврото у нас
След абитуриентски бал: Двама ученици на по 14 години са с тежко ...
Калин Стоянов: Максимум до 6 месеца тол камерите ще снимат за ско...
На ГКПП Капитан Андреево: Конфискуваха голямо количество "маркови...
България има реалистични шансове да приеме еврото през 2025 г., н...
Адв. Мария Петрова: Колкото по-дълго няма Национална детска болни...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).