Анализът на Въоръжените сили: Липсват кадри, нужни са аварийни мерки, а средствата за отбрана недостигат

Автор: Самуил Иванов
Коментари (0)
18:18 / 20.02.2024
1429
Годишната конференция на началника на отбраната на Българската армия адмирал Емил Ефтимов започна днес. Тя се провежда в продължение на три дни, а на нея участват върховният главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, министърът на отбраната Тодор Тагарев, председателят на парламентарната комисия по отбрана Христо Гаджев, висшият команден състав на Българската армия, национални представители в командните структури на НАТО и Европейския съюз и много други.

В рамките на първия ден, в който участват и президентът Радев, и военният министър Тодор Тагарев, бе представен "Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2023 година“.

След запознаването си с данните за състоянието на армията ни, президентът обяви, че са необходими аварийни мерки за преодоляването на наличните проблеми.

Той констатира недостига на ресурси, технологична изостаналост, закъсняла модернизация, липса на личен състав като топ приоритети пред Въоръжените сили.

"Мога да кажа, че усилията на цивилното и военното ръководство на Министрството на отбраната да гарантира минимум от отбранителни способности в тази сложна обстановка, не стигат“, заяви Радев.

Президентът бе категоричен, че въпросите по сигурността трябва да бъдат водещи приоритети.

"Чрез сигурността ние достигаме всички останали цели – икономическо развитие и растеж и социална сигурност“, категоричен бе той.

Как можем обаче да дефинираме понятието "сигурност“? Според държавния глава това означава да "имаме способна, модерна, високотехнологична, обезпечена с личен състав българска армия“.

Президентът посочи като най-голям проблем на българската армия отходът на хората. Той отбеляза, че тази тенденция е особено притеснителна в офицерския състав. Върховният главнокомандващ заговори за необходимостта от аварийни мерки.

"Вече говоря за необходимост не от екстремни, за необходимост от аварийни мерки за привличане на кадърни млади хора, с качества, за тяхната висока професионална подготовка, мотивация и задържане във въоръжените сили“, категоричен бе той.

Според Радев за постигането на тези цели трябва да се направят законови промени, да се провежда адекватна социална политика, която да таргетира хората. По думите му трябва да има много по-добри условия за труд, по-високи заплащания за работещите в сектора, жилищна политика и др. Подобни механизми, с които Българската армия да се превърне в привлекателно място за професионално развитие сред младите.

"Воля и амбиция има“, увери президентът в отговор на журналистически въпрос дали има готовност за спешни промени.

Министърът на отбраната Тодор Тагарев коментира, че докладът от Стратегическия анализ не е особено оптимистичен. Той също изрази позицията, че има редица проблеми пред Българската армия и посочи като най-голям този с кадрите.

"За мен в перспектива най-сложният проблем е некомплекта на личния състав“.  

Според министъра увеличаването на разходите за отбрана не може да компенсира технологичното време, което е необходимо за модернизация на армията.

По негово предложение Министерският съвет ще разгледа утре предложение за удължаване на Стратегическия преглед на Българската армия. Първоначално се предвиждаше той да бъде готов до началото на 2024-та година. Преди няколко седмици обаче военният министър обяви, че поради сложността на процедурата реалистично е анализът да приключи в началото на лятото.

Според началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов България вече изостава във военно отношение от съседите си в региона. Той бе категоричен, че "глобалното противоборство няма да спре, в близките десетилетия ще се харчи за отбрана“.

"Ние в регионален план изоставаме и затова инвестирането в отбраната трябва да бъде обект на широк консенсус в обществото“, заяви той.

По думите му в аварийния план, който държавата трябва да изготви, трябва да се включат действия за осъвременяването на армията ни, така че тя да се превърне в привлекателно място за младите хора.

Според Ефтимов бюджетът за отбрана трябва да достигне до 2,5% за няколко години. Той смята, че това ще позволи наваксването спрямо съседните на България държави.

За привличането на повече млади кадри адмирал Ефтимов смята, че трябва да се провежда добра социална политика, така че военната професия да бъде конкурентоспособна на всички останали.  

"Ние сме на фланга – трябва да инвестираме в наши способности, но трябва и да създаваме условия (бел. от ред. – армия, военна и пътна инфраструктура)“, коментира адмирал Ефтимов.

Началникът на отбраната смята, че въпросът с наборната служба трябва да дойде след възстановяването на способностите на Българската армия на 100%. По думите му усилията за попълване на дупките във въоръжените сили трябва да са фокусирани върху резерва.

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Загубихме легендарния Тома Томов
Михаела Барокова: 70% от анкетираните родители на деца с аутизъм ...
Пеевски защити българското духовенство, обвини Русия в опит за на...
Зам.-министър Якимов: 100 млн. евро ще бъдат насочени през ФнФ за...
Годишният доклад на ДАНС: Очакват се повече опасности за национал...
Посланикът на САЩ у нас: Не се месим във вътрешнополитическия жив...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).