Антон Пулийски: Тенденцията от последните години е все повече съдържанието в социалните мрежи, да не е истинско, а генерирано

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
22:03 / 19.03.2025
863
Става все по-лесно в интернет пространството да се създава фалшива информация, да се генерират фалшиви картини и на хората да им бъдат разказвани истории, каквито разказвачът има интерес да направи, за да ги въведе в някакъв сценарий, който постфактум да използва и злоупотреби с тяхно доверие. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ основателят на CyberCLUB и преподавател в Софийския университет по "Правни и етични аспекти в Изкуствения интелект“и обучител по киберсигурност с над 10 години опит в областта Антон Пулийски.

"Тенденцията от последните години е все повече съдържанието, което се качва в социалните мрежи, да не е истинско, а генерирано от някаква форма на изкуствен интелект,“ каза той и обясни, че всичко започва невинно с желанието да се експериментира с различни инструменти за създаване на картинки, и се стига до създаване на съдържание, което може да е застрашаващото живота и здравето на хората, в което се състои и проблемът според него.

Единственият начин да се противодейства на това е знанието, информацията, която да се разказва по правилния начин с правилните подходи за различните възрастови групи, категоричен е той. Трябва да се обяснява както на по-възрастните хора за телефонните измамници, така и на децата за заплахите, които се крият в интернет пространството. "Всичко е въпрос на информиране и начинът, по който тези хора, които ползват онлайн пространството, гледат на него като място не само като на източник на информация, но и като място, където има и заплахи, не чак толкова явни, колкото на улицата, но също толкова опасни.“

Според специалистът знанието, съчетавано с критична мисъл е изключително важно, като трябва винаги да се задаваме въпроса: това, което ни се случва, защо се случва и човекът, който ни предоставя нещо, защо би ни го дал по този начин. "Най-важното е да организираме един граждански фронт на тази атака, и то със знание. Защото ти като знаеш, че това може да го очакваш, задаваш си правилните въпроси и в един момент атакуващият е обезоръжен,“ посочи той.

Антон Пулийски сподели, че и в киберклуба, и в различни университети организират множество информационни събития, които са абсолютно безплатни, и в които се разказва за киберсигурността с множество примери. "Имаме немалка база от информация, работим с доста експерти в нашата мрежа в CyberCLUB  и имаме много хора, които работят на терен, разследват такъв вид инциденти, и те споделят опит, който ни се иска чрез събитията, които организираме да го предоставим на колко се може по-широка публика. Благодарен съм и на медиите, които разпространяват информация за това, защото всъщност това е най-важното нещо, което можем да направим.“

Виж коментарите (0)

Още по темата (20):
29.04.2025 Росен Желязков показа на Коща какво може България в областта на изкуствения интелект
09.04.2025 Две държави печелят надпреварата за световен лидер на изкуствения интелект
25.03.2025 Доц. Златогор Минчев: България може да се включи много силно в новите модерни технологични решения, базирани на изкуствения интелект 
24.03.2025 Ангел Георгиев: "Даскал GPT" помага с всичко, от което един учител би имал нужда преди да влезе в час
19.02.2025 Вълчев: Математиката ще става още по-важна в ерата на изкуствения интелект
14.02.2025 Скарлет Йохансон скочи срещу изкуствения интелект
Още новини от Национални новини:
Даниел Митов поиска оставката на шефа на ОД на МВР Хасково
Предупреждение от Meteo Balkans: След 2 часа очаквайте...
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
На пазара се появиха първите череши, цената е безумна
Кой колко взима в България?
Варна посрещна патриарх Даниил


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).