Антон Станков: Една от най-нелогичните длъжности за поста министър-председател са колегите от Сметната палата

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
18:55 / 28.03.2024
2008
Много трудна ситуация - президентът до голяма степен е с вързани ръце след направените промени в Конституцията. Една от най-нелогичните длъжности, които трябва да заемат поста министър-председател са председателят и зам.-председателят на Сметната палата, а най-независим е Омбудсманът и неговият заместник. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Антон Станков, бивш правосъден министър.

"Основната функция на Сметната палата е да контролира разходването на бюджета. Искам да попитам как един от ръководителите на Сметната палата ще провери сам себе си за периода му като служебен министър-председател как е разходвал бюджета. Струва ли ви се обективно?", обърна внимание Станков.

По думите му ако председателят на НС стане служебен министър-председател, това би било интересно: "Това предложение дълбоко засяга проблема дали той ще може да участва в предизборна кампания за следващ парламент? Този въпрос стои по същия начин и по отношение на министрите в бъдещо служебно правителство". Относно Омбудсмана, Антон Станков каза: "Диана Ковачева е прекрасен човек, професор и т.н. Оценена е нейната способност и тя отива съдия в Страсбург, българският представител в Страсбург, а г-жа Елена Чернева-Маркова подаде оставка.

Изказването на управителя на БНБ Димитър Радев, че: "Не е добра идеята Централната банка да се намесва в политическите процеси", Антон Станков коментира така: "Изказването на г-н Радев е много правилно и адекватно, този въпрос обаче трябваше да бъде проверен още преди промените в Конституцията. Още когато се е създавал този кратък лист от възможни кандидатури. За съжаление, това не е направено и сега чуваме възражения. Ключов въпрос е и състава на правителството как ще бъде оформен? Кой носи отговорност за това служебно правителство. Защото в старата редакция много ясно ставаше дума за това, че президентът носи отговорността. Сега отговорността не е ясна и какъв е смисълът, защо се изтъква този въпрос не само от мен, а и от други конституционалисти. Политическата отговорност означава носенето както на позитивите, така и на негативите от определени действия. Така че кой ще носи негативите? За позитивите е ясно, там все ще се намери кой да каже: "Ако не бяхме ние, нямаше как да стане".

Виж коментарите (0)

Още по темата (870):
23.04.2025 Сметната палата за изборите миналия юни: Повече участници, по-малко пари
13.03.2025 Костадинов: КС намалява избирателната активност, за да влезе "Величие". Ако решението излезе днес, бюджетът ще се забави
28.02.2025 Проф. Киров заговори за касиране на изборите в някои секции
28.02.2025 Изборен експерт: Ще получим едни нови резултати, които ще бъдат сравнени с официалните резултати на последните избори, нищо не може да остане скрито
27.02.2025 Цеков с упрек към КС: Големият въпрос е дали "Величие" ще влезе в
парламента
27.02.2025 Константинов след решението на КС: При следващи избори – "Величие" влиза, успява да навакса 22 гласа и вкарва 10 депутати
Още новини от Национални новини:
Диана Русинова: Спрете движението незабавно на пътя Радомирци – Т...
Цяла България потъна в скръб след новина от последните минути
Кадри от инцидента, в който ТИР се врязва в бензиностанция край Р...
Наталия Киселова посети първия в България паметник на светите бра...
Каракачанов: Първоначалният вариант на кирилицата е поръчка на бъ...
След трите катастрофи с тирове край Радомирци: Диана Русинова и Е...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).