Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Атанас Зафиров: Проектът за подобряване на корабоплаването по река Дунав е готов да започне, България чака подписа на Румъния
Автор: Екип Varna24.bg 09:37 / 08.04.2025Коментари (0)1091
©
Проектът за подобряване на корабоплаването по река Дунав FAST Danube 2 е в готовност да започне от българска страна и очаква подпис от Румъния, за да премине към реална реализация. Това стана ясно по време на работно посещение на заместник министър-председателя на Република България Атанас Зафиров в Букурещ, където той проведе среща с румънския премиер Марчел Чолаку, съобщиха от правителствената пресслужба.

В състава на българската делегация участваха още заместник-министърът на вътрешните работи Филип Попов и евродепутатът Цветелина Пенкова от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент.

FAST Danube 2 е стратегическа инициатива, насочена към цялостното подобряване на навигационните условия по река Дунав, чрез реализиране на съвременни технически и инженерни решения, които да осигурят целогодишна и безопасна плавателност. Проектът цели Дунав да се превърне в реална, устойчива и конкурентна транспортна алтернатива, част от ядрото на трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T).

България вече е изготвила цялостно проектно предложение, включително договорна рамка, и го е предоставила на румънската страна за разглеждане. След като бъде подписано споразумението от страна на Румъния, проектът може да стартира без забавяне, като в последствие ще премине и през ратификация в Народното събрание.

По време на визитата бяха обсъдени и други ключови направления в областта на транспортната и инфраструктурната свързаност между двете държави. Сред тях са изграждането на втори мост при Русе–Гюргево, разработването на проект за нов мост между Силистра и Кълъраш, както и разширяване на фериботните връзки по река Дунав.

Вицепремиерът Зафиров подчерта, че успешната реализация на FAST Danube 2 ще отключи нови икономически възможности за целия регион, ще улесни търговския обмен, ще създаде условия за зелена логистика и ще насърчи устойчивото развитие на крайдунавските общности. По думите му, това е проект с дългосрочна добавена стойност, който съчетава транспорт, икономика, екология и интеграция в едно общо усилие.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Футбол - други
Намериха мъртво 18-годишно момиче в Хасково, разследват убийство
ТВ и шоу сезон 2025/2026 г.
Вторият мандат на Доналд Тръмп
Бюджет 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а (78) 27%
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а (25) 9%
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а (36) 12%
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а (153) 52%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: