Атидже Вели: Земеделието е в застой! ДПС предложи нов модел за водене на политики

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
19:33 / 18.07.2024
1648
Трудно може да говорим за развитие на земеделието в България, защото то е в застой. Голяма част от земеделците и животновъдите заради наслагващите се кризи буквално се борят за оцеляване, добавяйки и критичната ситуация с всички природни бедствия - всичко това поставя сектора в изключително тежка ситуация. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" по Радио “Фокус" Атидже Вели от ДПС.

По думите й една част от проблемите са стратегически. Атидже Вели отбеляза, че на своята Национална конференция през февруари ДПС е предложило нов модел за работа в сектор "Земеделие", който да включва обръщане на пирамидата. Тя обясни, че новият модел се отнася до това да се води диалог и да се правят предложения от земеделската общност, за да може политиката да бъде адекватна на реалността. Според нея е важно да се чуят предложения от браншовите организации, защото те имат належащи за решаване проблеми, както и дългосрочни такива: "Вместо решенията да бъдат налагани и да бъдат писани политики във кабинети и те да се изпълняват от земеделците, без да отговарят изцяло на нуждите и реалността, ние предложихме първо да има диалог със земеделската общност, предложения от тяхна страна, за да може политиката да бъде адекватна на реалността. Виждаме разделението през последните дни, което е навсякъде - в политиката, сред земеделската общност - крайно време е да започнем да говорим помежду си, за да стигнем до добри предложения, които да дадат добър резултат.

"Природните бедствия и стихии се превръщат в ежедневие. Необходима е стратегия за напояване, нуждата от добра защита от градушки. Създаване на фонд за подпомагане на земеделците при форсмажорни обстоятелства. Прилагането на стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, който втора година се прилага само в частта “Директни плащания" и “Екомерки". Българското земеделие има нужда от модернизиране, от нови инвестиции, внедряване на иновации, на модерни технологични решения, които да намалят производствените им разходи и да им позволят да се справят с временните предизвикателства".

Тя отбеляза, че е важна и визията за бъдещето на земеделието от гледна точка на следващия планов период и подготовката на общата селскостопанска политика след 2027 г.  "Украйна като част от единния пазар и селскостопанските й стоки изключително много засягат България. За да се случат всички тези неща, на първо място е необходима политическа стабилност", подчерта Атидже Вели.

Тя обърна внимание, че ако искаме земеделие, което да дава висока добавена стойност и справедливи доходи за земеделците, трябва да има цялостно решаване на проблемите: "Едно изменение в националното законодателство би улеснило процедурата за набиране на работници от трети страни, но не би решило проблема с работната ръка. Асоциации предложиха дигитализиране на услугите, намаляване на административната тежест. Други поглеждат отвъд това и искат подобряване на условията за младите хора, така че все повече млади хора да бъдат привлечени в сектор Земеделие". След като имаме политическа стабилност, трябва да погледнем по-обширно на нещата, за да имаме добри решения, които да са дългосрочни, да имаме добра добавена стойност към българската икономика като цяло", отбеляза Атидже Вели.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Даниел Митов поиска оставката на шефа на ОД на МВР Хасково
Предупреждение от Meteo Balkans: След 2 часа очаквайте...
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
На пазара се появиха първите череши, цената е безумна
Кой колко взима в България?
Варна посрещна патриарх Даниил


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).