БСП иска оборудването от АЕЦ "Белене" да не бъде продавано на Украйна, докато не стане ясно дали може да се ползва за АЕЦ "Козлодуй"

Автор: Самуил Иванов
Коментари (0)
10:32 / 28.06.2024
2229
БСП ще настоява оборудването на АЕЦ "Белене" да не бъде продавано на Украйна. Те ще внесат проект на решение в Народното събрание, с което ще искат преговорите между България и Украйна да бъдат замразени, докато се установи дали част от оборудването може да се използва за нуждите на АЕЦ "Козлодуй". Това обяви заместник-председателя на парламентарната група Драгомир Стойнев, предаде репортер на "Фокус"

"Настояваме чрез парламента да бъдат прекратени всички преговори за продажба. Призоваваме всички политически сили да подкрепят това решение през следващата седмица", заяви Стойнев. 

"Ако това оборудване е негодно, чак тогава да бъде продадено", продължи той. 

По думите му първо трябва да бъдат извършени анализ и оценката за нуждите на АЕЦ "Козлодуй" и дали оборудването от АЕЦ "Белене" може да бъде използвано. Ако обаче се установи, че то не е е необходимо, тогава да се премине към преговори за неговата продажба. 

Искането на БСП е продиктувано от вчерашното изслушване на министъра на енергетиката Владимир Малинов, който съобщи, че парогенераторите от АЕЦ "Белене" все пак могат да бъдат съвместими с тези на АЕЦ "Козлодуй". Самият министър вчера заяви, че ще стартира независим анализ, който да установи дали парогенераторите де факто могат да се използват.

Виж коментарите (0)

Още по темата (101):
05.05.2025 Спират 5-ти блок на АЕЦ "Козлодуй"
02.05.2025 Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" спира работа заради планов ремонт
29.04.2025 Делян Добрев: България има потенциал да бъде първа на континента с това!
29.04.2025 АИКБ апелира за оптимална проектна цена на новите блокове на АЕЦ "Козлодуй" и максимално участие на български компании
29.04.2025 Енергийният министър за 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй": Това ще бъде най-големият такъв проект в българската икономика за десетилетия напред!
13.04.2025 Станислав Георгиев: До 2050 г. трябва да има изградени още поне два атомни блока
Още новини от Национални новини:
Киселова от Пещера: Само единни можем да съхраним и предадем след...
Заловиха тираджия, за когото се предполага, че е убил човек в Про...
Ген. Константин Попов за отбраната на континента: Европа закъсняв...
Въвеждат ограничения за движение и обходни маршрути за камиони и ...
Адвокатът на Иван: Разплака се, иска да види майка си
Разследване тече и в дарк нет заради убийството на Магдалена


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).