Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Бивш шеф на Шести отдел на Шесто управление на ДС: Искаха да отвлекат Ванга!
Автор: Екип Varna24.bg 14:56 / 27.12.2022Коментари (0)811
© БГНЕС
Чужди служби се опитвали да отвлекат от България или да убедят пророчицата Вангелия Гущерова да работи за тях, пише "България Днес".

"Такива хора като нея бяха национален капитал. Затова беше пазена от нашите органи изключително съвестно. На хора като Ванга им беше създавана среда, много по-благоприятна, отколкото на един професор в университета или на академик в БАН. Нейното влияние, нейният авторитет, нейната известност в Европа беше много голяма." Това споделя Димитър Иванов, последният началник на 6-и отдел на 6-о управление.

Самото МВР обслужвало петричката пророчица години наред, защото е имало опасност тя да бъде отвлечена в бивша Югославия. Проблемът идва от факта, че Ванга е родена и израснала в град Струмица, който днес е в Македония, но през рождената й 1911 г. е бил в пределите на България. Променливата граница дава основание на някои да смятат пророчицата за македонка и днес, макар това да не така. Според документ, издаден на 6 март 1963 г., Вангелия Гущерова е по народност "македонка" с българско гражданство.

При преброяването майка й е искала да я запише българка, но по настояване на анкетьорите са я писали македонка, разказват близките на Ванга. Изискването е важало за цялото население в Пиринско. На пророчицата са казали, че ако не се пише македонка, властите ще я преследват и ще си има неприятности, но тя самата се е считала за българка и като такава е помагала на нашите служби изключително акуратно.

При Ванга идвали хора от държавния апарат на много страни и именно затова тя е вербувана да дава информация на нашите служби. Според архивите за нея пророчицата е споделяла за хора, които се занимавали с подривна дейност спрямо България и тя ги "осветявала". Самата Ванга участва в разкриването на някои от най-големите афери в близката ни история, споделя Димитър Иванов.

Именно благодарение на Гущерова ДС разкрива неприятелските планове в подробности - как точно ще превземат управленията на МВР, пощата и военните поделения. Бизнес шпионажът се интересувал какви са дълговете на България към други страни, стабилен ли е левът, какви са заплатите, какъв е износът ни към Съветския съюз и как ще работи българската икономика в условията на война. Има ли съветски войски в България, къде са дислоцирани българските, как са въоръжени, къде има летища и складове. Какви са персоналните задачи на всеки военен и дори възможно ли е да окупираме Югославия.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Градският транспорт в София
ТВ и шоу сезон 2022/2023 г.
Войната в Украйна
Ружа Игнатова попадна под ударите на прокуратурата
Парламентарни избори 2023 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:
тел.: 0888 53 26 24
novini@varna24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
тел.: 0887 45 24 24
office@mg24.bg

Екип
Правила
©2008 - 2022 Медия груп 24 ООД. Varna24.bg - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени). Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на Медия груп 24 ООД. Мненията изразени във форумите и коментарите към статиите са собственост на авторите им и Медия груп 24 ООД не носи отговорност за тях. Поставянето на връзки към материали в Varna24.bg е свободно. Сайтът е разработен от Медия груп 24 ООД.
Статистика: