Бившият социален министър Христина Христова заяви, че трябва да направим сериозен анализ и да предприемем действия в пенсионната система.
"Имаме проблем с финансовата устойчивост на пенсионната система и с доверието на хората към нея. Тя генерира социална несправедливост. Доверието на хората е свързано с това дали младите хора ще имат мотивация да внасят своите вноски. 24 млрд. лв. ни трябват за пенсии, половината ги събираме от вноски, останалите се дават от бюджета и това е изпитание", обясни тя пред
Bulgaria ON AIR.
Според Христова в последните 4-5 години се е работило на парче и всички преизчислявания на пенсиите не са били свързани с финансовия принос на хората.
"Пенсиите не са адекватни, но това е пенсионна система. Или искаме да е пенсионна, или да е система, която решава всякакви социални въпроси", подчерта гостът.
Реформите ще засегнат много хораУвеличаването на възрастта за пенсиониране е невъзможно и не трябва да се случва, настоя Христина Христова.
"Да затегнем критерия за пенсиониране не е правилно, защото хората са се осигурявали добросъвестно. Много хора бяха в сивия сектор и това влоши социалната сигурност. Друг е въпросът, ако хората отложат пенсионирането си по лично желание или се пенсионират и продължат да работят", посочи бившият социален министър.
По думите ѝ осигурителната вноска също е много деликатна тема.
"Записано е за 2027 г. увеличаване на осигурителната вноска с 1%, за 2028 г. - с 2%. И сега - 19,8%, не е малка вноска. Пет процента отиват във втория стълб, където много неща трябва да се променят. Съвсем не е малка осигурителната тежест в България", изтъкна Христова.
Трябва да се търсят други механизмиСпоред нея трябва да търсим промяна в механизма за осъвременяване всяка година.
"Швейцарското правило покрива половината от ръста на цените и нарастването на доходите. Очевидно такива са възможностите на бюджета", отбеляза Христова.
Тя акцентира върху борбата със сивата икономика в страната.
Христова е категорична, че трябва да има прочистване на системата от социални плащания и те да отидат на друго място.
"Социалната пенсия за старост не е пенсия. Нека, ако той е с нисък социален статус, тогава държавата да му помогне. Същото е със социалната пенсия за инвалидност. Трябва да се обърне внимание на ранното пенсиониране и да се види това ли е начинът", каза още бившият социален министър.