Bloomberg TV Bulgaria.
Ние вече не искаме да наемаме "обучени" кадри, а предпочитаме да ги обучаваме сами, сподели гостът, като посочи, че в момента в компанията LP PROJECT работят осем или девет студента. При липсата на кадри един от изходите за бизнеса е автоматизацията и роботизацията, потвърди Цонев. Той добави, че в кожарската индустрия това е един от най-трудните процеси и той се случва много бавно.
"Роботизацията е един от най-трудните процеси за кожарската индустрия и за това ние имаме такъв успех. Инженеринговите фирми не се развиваха в това направление в продължение на 20 години и оставиха място за хора като нас. Сега, благодарение на новите технологии, ние можем да го направим и се позиционираме правилно, но процесът е бавен".
Броят на неработещите млади хора между 20 и 30 години, които нито работят, нито учат е зашеметяващ, подчерта събеседникът.
"Бюрата по труда са се превърнали в обучителни центрове за безработни, които обучават на това как хората да бъдат безработни".
За професии като "шивач" например, хората се явяват само проформа в предприятията, които търсят работници чрез бюрата по труда, за да откажат официално предложеното им работно място и след това да продължат да взимат помощи от бюрата по труда, докато работят "на черно", обясни Пламен Цонев.
Бързите кредити извадиха от кредитния пазар, според мен, около 500 000 до 1 милион човека. Направиха ги лоши кредитополучатели, като се възползват от ниската финансова грамотност на някои прослойки на населението, подчерта предприемачът.
"Проблемът е огромен и продължава нататък по веригата". Тези хора не могат и не желаят да работят с компаниите, които са изцяло на светло, защото ние плащаме само по банков път.
Всеки един елемент на българския трудов пазар е разрушен. Изискванията за възнаграждения, особено в ИТ сектора, не отговарят на квалификациите и уменията. От друга страна бюрата по труда са се превърнали в квалификационни центрове, но обучаващи в умението как да бъдеш безработен. Компаниите за бързи кредити и заложните къщи пък изведоха от кредитния пазар между 500 000 и 1 млн. души, превръщайки ги в лоши кредитополучатели. Поради тази причина те не могат и не желаят да работят на светло, защото там се получават заплати по банков път. Това коментира Пламен Цонев, производител на дамски чанти, пред 
ЗАРЕЖДАНЕ...
Илиян Н С
на 07.05.2025 г.
Нормално ! Защо да се оставяш ! Държавата Да те Ограбва ! От 35 Години Тя Само това Прави ! Няма Закон ! Няма Конституция ?! Абсолютна Държавнва Авнархия !Нито стотинка На Държавмата ! Мога да Загубя ! Но и Тя няма дя спечели ! Ще Отнеса Всичко в Гроба !
Хараламби
на 06.05.2025 г.
Рядко мъдър е българина. Не желае да бъде роб и да храни крадливите банки, а вече и застрахователи. Борбата с тези поробващи институции трябва да е повсеместна, поне докато ни има нас по-старите, защото младите не могат да разберат същинската свобода и независимост.
Чичо Ичо
на 06.05.2025 г.
След като системата при пенсиониране позволява да получават колкото осигурявалите се на светло дори и да получават бонуси защо да се тревожат.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.