Борислав Цеков за политиците: Каквото пипнаха в Конституцията, го оплескаха. Сега изведнъж някой друг им е виновен

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
19:34 / 03.12.2024
1441
“В т.нар. "битка" за избор на председател на парламента няма нищо политическо". Това заяви преподават по конституционно право Борислав Цеков пред NOVA NEWS. Думите му са преди 9-ия опит за избор на председател на парламента.

Той поясни, че подобна "битка" се повтаря вече няколко парламента. "Тук виждаме системност в действията – ясният вот на избирателите казва: "Не даваме мнозинство никому".

В цивилизованите държави прочитът на това е: "трябва да се конструира съгласие и мнозинство". В последните години партиите нарушиха един златен стандарт, установен в демократичния парламентаризъм в Европа – първата политическа сила излъчва председателя, а останалите – подгласниците. Нашите партии решиха, че групи с по 10-20 депутати ще  претендират за председателския пост. В това не стои нищо политическо, а тяснопартийни интереси, някъде дори лобистки", каза Цеков. Той определи случващото се в българската политика с думата "африканизация", където всичко е лично. 

Юристът изтъкна, че забавянето на избора на председател на парламента става в сложна геополитическа обстановка. Той припомни събитията в Румъния, в Грузия и днешното обявяване на военно положение в Южна Корея. "Това стана заради опитите на съюзниците на Путин от Северна Корея да торпилират политическата обстановка", обясни той.

"Ако беше само председател на НС – добре. Но държавата е блокирана от години", каза Цеков. Според него, ако и на 9-ия път не бъде избран председател на парламента, всички кандидати трябва да се оттеглят и да се потърси друго име.

"Това не може да продължава до безкрай, защото торпилира парламентарната демокрация и обслужва външен интерес. Има сили, които се борят за путинизация на България", каза той.  

"Каквото пипнаха в Конституцията, го оплескаха. Сега изведнъж някой друг им е виновен. … Дори да няма правителство след това, трябва да се определи председател на парламента. Имаме свобода и демокрация и едни хора в парламента го пропиляват", допълни Цеков.

Относно обновяването на състава на ВСС той изтъкна, че обсъжданите предложения могат да нарушат базисен принцип за непрекъсваемост на държавното управление. "ВСС ще работи и ще изпълнява в пълнота своите компетенции докато не бъде избран друг. Политиците да се концентрират как да изберат парламентарната квота на ВСС. Останах сащисан да видя че партии дават пресконференции за избора на независим главен прокурор. Те утре с пресконференции ще си позволят да диктуват решение на съдиите", каза Борислав Цеков. Според него се преминават граници, които в демократичното общество не бива да се минават.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1311):
23.05.2025 ПП-ДБ за предложението на Пеевски: На такива шантажи не се поддаваме
23.05.2025 МОН предложи промени в Закона за предучилищното и училищното образование
23.05.2025 Петров от "Възраждане": Сарафов нехае за този случай! И малките деца знаят, че това са Киро и Асен
23.05.2025 Пеевски със законопроект: Без субсидия и офиси за партии, чиито лидери са с обвинения по НК
23.05.2025 Предлагат признаването на собственост върху имота при недостатъчно документи да става чрез разпит на трима свидетели
22.05.2025 Делян Пеевски чака обяснение от ПП-ДБ за казуса с Никола Минчев
Още новини от Национални новини:
Диана Русинова: Спрете движението незабавно на пътя Радомирци – Т...
Цяла България потъна в скръб след новина от последните минути
Кадри от инцидента, в който ТИР се врязва в бензиностанция край Р...
Наталия Киселова посети първия в България паметник на светите бра...
Каракачанов: Първоначалният вариант на кирилицата е поръчка на бъ...
След трите катастрофи с тирове край Радомирци: Диана Русинова и Е...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).