Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
България е изпратила 39 сигнала за опасни стоки към Safety Gate. Съветите на експерта как да се предпазим
Автор: Екип Varna24.bg 09:26 / 04.05.2025Коментари (0)397
©
Важно за потребителите е да обръщат внимание на гаранциите за безопасност на стоките, които купуват – информация за производителя, задължителните маркировки като знака СЕ и други, обърна внимание по БНТ основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите“ Габриела Руменова.

Тя посочи, че след промени в работата на системата за бързо оповестяване за опасни стоки Safety Gate хората вече могат да подават директно сигнали за опасни стоки и инциденти с тях. В резултат на надграждането на системата, която вече свързва много по-успешно институциите, бизнеса и потребителите, преминалите през нея сигнали през миналата година са 4137, което е два пъти повече в сравнение с тези през 2022 г. абсолютен рекорд от нейното създаване през 2003 г., когато са едва 139.

Най-много са сигналите за опасни козметични продукти – 36%, детски играчки – 15%, електрическите уреди – 10%, моторни превозни средства – 9%, и химически продукти – 6% от всички изпратени сигнали. Близо половината от случаите, заради които се е стигнало до мерките спрямо тези стоки, са свързани със съдържанието на вредни за здравето химикали съставки. Сред тях са кадмий, никел и олово в бижутата, алергенни аромати в лосионите за тяло и синтетични химикали, използвани за омекотяване на пластмасата, например в някои дрехи. Сред другите най-често срещани рискове са нараняване (14%), замърсяване на околната среда (8%), задавяне (7%) и токов удар (7%).

България е изпратила 39 сигнала за опасни стоки към Safety Gate, като 36% от тях са за детски артикули и оборудване, 26% - за облекла и 15% за градински, офис и мебели за дома. По отношение на рисковете – при 64% от тези изделия опасността е от нараняване, при 31% - от удушаване и при 15% - от задавяне. Други от най-често забраняваните опасни стоки от българските институции са детски играчки, електроуреди, козметика, бижута, предпазни маски, свещи, стоки имитиращи храни, електронни цигари и др.

В нов подкаст епизод, от "Ние, потребителите“ напомнят, че въпреки строгите изисквания по отношение безопасността на предлаганите на европейските потребители продукти и осъществявания непрестанен надзор и обмен на информация, понякога до онлайн пазара и дори до физическите магазини могат да достигнат несъответстващи на действащите стандарти стоки. Тогава ние имаме право да ги върнем на търговеца, от който сме ги закупили, и да получим обратно парите си за тях, а при претърпени вреди – да претендираме обезщетение по съдебен ред.

"В някои случаи обаче щетите са непоправими – от материални до загуба на човешки животи. Затова най-важна е превенцията!“, посочва авторът на "Ние, потребителите“ Габриела Руменова. Тя отбелязва, че рисковете са различни и невинаги могат да бъдат разпознати от потребителите, а често са необходими лабораторни изпитвания и експертни познания за оценката и заключенията. Затова е важно да има непрестанно актуализиращо се законодателство, отговорни производители, дистрибутори и търговци на дребно, компетентни и ефективни контролни органи, както и активни и отговорни към поведението си потребители, които проверяват местата за пазаруване и стоките, които купуват.

Съвети за предпазване от опасни стоки:

- купувайте само от търговци, за които има информация

- търсете знака за безопасност СЕ

- проверете в регистъра на Safety Gate със забраните стоки и се абонирайте за седмичния бюлетин

- спазвайте указанията на производителя за въвеждане в експлоатация, поддръжка, употреба и ремонт на стоките

- съобразявайте се с предписанията за ограничения за рискови групи потребители като деца, възрастни хора и др.

- помнете, че напълно безопасна и съответстваща на изискванията стока може да стане опасна, ако не се използва по предназначение

- пазете платежния документ, за да потърсите правата си при проблем








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Вторият мандат на Доналд Тръмп
Избори в Румъния
Световна черна хроника
Гергьовден 2025 г.
Либерализация на цената на тока
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: