Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Български учени с участия по БиБиСи
©
Български учени участват в популярни радиопредавания по БиБиСи. Записите бяха направени по време на Софийския фестивал на науката и ще бъдат чути от милиони слушатели по цял свят.

В епизода на предаването CrowdScience, който стартира в началото на седмицата, участват микробиологът от БАН проф. дбн Светла Данова, инженерът по хранителни технологии д-р инж. Ивайла Сопотенска и учителят по химия от НПМГ, популярен демонстратор и комуникатор на науката Наско Стаменов. Темата на радиопредаването е посветена на уникалните бактерии и свойства на киселото мляко, както и други традиционни български храни.

На 24 май ще бъде излъчено и второто предаване, записано на фестивала, The Evidence, с участието на климатолозите Зорница Спасова от Националния център по обществено здраве и анализи и Елисавета Петкова от Колумбийския университет, имунолога доц. д-р Петя Димитрова от БАН и физиолога Андреас Флорис от Университета Тесалия в Гърция.

Темата е свързана с въздействието на покачващите се атмосферни температури върху различни здравни аспекти на хората по света. Това са първите предавания за наука на БиБиСи, реализирани с български учени и пред българска публика.

По-рано през годината БиБиСи отбеляза и първия в света подборен кръг за българското издание на международния конкурс FameLab, който се проведе на Българската антарктическа база на о-в Ливингстън.

Фестивалът на науката и FameLab България се организират от фондация "Красива наука“ с подкрепата на Министерство на образованието и науката.

Кои са българските учени?

Проф. дбн Светла Данова е молекулярен биолог и ръководител на лаборатория по млечно кисели бактерии и пробиотици в Института по микробиология към БАН. Има повече от 20 години изследователска дейност в областта на млечнокиселите бактерии – пробиотиците. Кариерата на д-р Данова е изцяло в сферата на модерните микробиоложки проучвания на микроорганизмите, с насоченост към тяхната биотехнологична и медицинска значимост. За изследванията си проф. Данова е изнесла множество доклади на различни международни конференции в България и чужбина. Тя е ръководител и участник в 10 различни изследователски проекта и участник в 23 национални и международни проекти по проблемите на храненето, безопасност на храните, микроби и здраве, пробиотици и контрол над патогените. Проф. Данова е автор на над 120 научни публикации в международни издания.

Д-р Ивайла Сопотенска има докторантура по темата за безглутенови изделия в Университета по хранителни технологии в Пловдив. Ръководител лаборатория в Отдел Качество и безопасност на продукта в Монделийз, във Фабриката за шоколадови изделия в Своге. Финалист е на конкурса "Лаборатория за слава“ (Fame Lab) от 2014, 2016 и 2021 г., лектор в TEDxSofia, фестивалите на науката на Фондация "Красива наука“, била е журналист в ОффНюз Наука, ментор на ученици.

Наско Стаменов е завършил Химия на материалите в Софийския университет и е един от най успешните комуникатори на наука в България. Преподава в НПМГ и на студенти в Химическия факултет, опитен демонстратор и комуникатор на науката с множество участия в събития и фестивали.

Доц. д-р Петя Димитрова е имунолог от Лаборатория по имунотерапия към Департамента по имунология на Института по микробиология, БАН. В последните 15 години се занимава с изучаване на вродения имунитет и възпаление. Интересува се от новите технологии, изследващи вродения имунитет и в настоящите си проучвания се е насочила към търсенето на нови терапевтични подходи, насочени към вродения имунитет при остро и хронично възпаление. Специализирала е в Германия, Италия и САЩ.

Д-р Зорница Спасова е главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването. Има докторска степен по "Климатология" от СУ "Св. Климент Охридски“. Занимава се с въздействие на изменението на климата върху човешкото здраве от 2008 г. Експерт е при изготвянето на Плана за действие за устойчива енергия и климат на Столична община. Със статиите в Климатека е носител на Наградата за журналистика на Европейското метеорологично дружество. От януари 2024 г. е посланик на Европейския климатичен пакт за България. Стипендиант на Earth Journalism Network за отразяване на СОР29 в Баку, Азербайджан. Представител на България в работна група по здравеопазването при изменение на климата към СЗО.

Елисавета Петкова е български учен, който работи в Колумбийския университет в САЩ. Тя преподава "Науки за Земята“ и "Граници на науката“. Изследователските й интереси са в областта на промените в климата и връзката му с общественото здраве, околната среда, устойчивостта, урбанизма.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Лято 2025
Отношенията София-Скопие
Григор Димитров в турнири през 2025-а година
Световна черна хроника
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: