Българският бобър в светлината на прожекторите
През 2025 г. България отбелязва значими годишнини, свързани с природата и образованието – 100 години висше лесовъдско образование, 30 години от създаването на Кръжока по "Зоология“ към Лесотехническия университет (ЛТУ) и Международния ден на бобъра. В този контекст, ЛТУ организира специална инициатива, посветена на един от най-интересните, но често пренебрегвани видове в българската дива природа – бобъра.
По случай Международния ден на бобъра, който се отбелязва на 7 април, вече 16 години, Кръжокът по "Зоология“ към ЛТУ кани всички природолюбители, студенти, преподаватели и граждани на публична лекция, озаглавена "Българският Бобчо – мълчалив герой“. Събитието ще се проведе на 7 април 2025 г. (понеделник) от 17:00 ч. в зала "Акад. Мако Даков“ на територията на университета. Лектор ще бъде гл. ас. д-р Николай Коджабашев, преподавател по зоология и дългогодишен ръководител на кръжока.
Лекцията ще се фокусира върху завръщането на бобъра в българската природа, неговата роля като екосистемен "инженер“, както и предизвикателствата, пред които видът продължава да се изправя. Посетителите ще имат възможността да се запознаят отблизо с реалната история на "Бобчо“ – символичния представител на вида в България, и да разберат защо този мълчалив герой заслужава по-голямо внимание, признание и защита.
Инициативата е част от празничната програма на ЛТУ по повод Седмицата на гората, с акцент върху значението на биоразнообразието и устойчивото съжителство между човека и дивата природа. Чрез образователни събития като тази, университетът затвърждава ролята си като водещ научен и обществен център за опазване на природното наследство на България.
За повече информация и достъп до дигитални материали, свързани с бобъра и неговата история у нас – сканирайте QR кода от официалния постер на събитието.