Цветослав Цачев: Пикът на лихвите в еврозоната ще се отрази и на лихвените проценти в България

Автор: Рени Томович
Коментари (0)
15:07 / 10.04.2023
1416
Тенденцията на повишаване на лихвените проценти все още не се отразява съществено на банковите депозити и на кредитите у нас, но рано или късно и това ще започнем да го усещаме. Това каза Цветослав Цачев – главен инвестиционен консултант на "ЕЛАНА Трейдинг“, в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Той обясни, че тенденцията на повишаване на лихвените проценти, започнала в САЩ преди година, вече приключва. Това ще се случи и в еврозоната на по-късен етап. "Смятам, че говорим за пик на лихвите около 4-4,5% в еврозоната тази година. Това ще се отрази с още някакво слабо повишение и на лихвените проценти, които виждаме и в банките в България, но засега можем да кажем, че има стабилност на банковите пазари“, обясни Цачев.

Очакванията му са, че рано или късно средствата от банковите депозити ще започнат да бъдат пренасочвани към други по-доходни финансови инструменти. "В САЩ този процес започна и се засилва. Банките започват да се конкурират, за да запазват депозитите, и започват да ограничават кредитирането. В Европа такива инструменти на паричния пазар няма толкова популярни и достъпни за обикновения потребител и това в някаква степен спира растежа на лихвите по депозитите“, посочи експертът.

"В момента, в който банките станат предпазливи и натиснат педала на спирачката, това веднага ще се отрази върху икономиката, но тя няма да бъде толкова драматична, колкото 2012 г. в Европа и 2009 г. в САЩ“, прогнозира още Цачев.

80-90% от ипотечните заеми в САЩ са с фиксирана лихва на много ниски нива и те няма да усетят покачването на лихвените проценти. В Европа обаче лихвите са основно плаващи и това покачване се отразява сериозно върху доходите на хората с ипотеки. "Това ще го виждаме и в България в следващите година-две. С течение на времето лихвите ще стават все по-високи“, предупреди инвестиционният консултант.

При търсенето и предлагането на недвижими имоти също се очакват сериозни размесвания, допълни Цачев. Затова ако човек възнамерява да инвестира в недвижим имот, той трябва да е наясно с това каква доходност му носи това. "Ако говорим за доходност от 3-4%, тя много бързо ще бъде заличена от ръста на разходите по ипотеки и не е добра доходност. Затова, когато човек тръгва да прави някаква инвестиция, трябва да търси поне 5-6% възвращаемост към момента, което е доста трудно на прегрелия пазар на жилища в България“, коментира той.

Виж коментарите (0)

Още по темата (768):
06.05.2025 България в еврозоната: Ще трябва ли да подпиша нов договор с работодателя, за да ми плаща заплатата в евро?
05.05.2025 "Възраждане" отново внесе предложение за свикване на референдум за запазване на лева
05.05.2025 Петър Ганев за въвеждането на еврото и отражението му върху заплатите
05.05.2025 Кредитен анализатор: Сега банките заделят 12% от привлечените средства, държат ги като резерви в БНБ, за да не са свръхликвидни. Влезем ли в еврозоната, 12-те процента ще спаднат на 1%
04.05.2025 Ивайло Калфин: За 25 години българският лев е бил независим - това са били най-лошите години за икономиката
04.05.2025 Ще приемем ли еврото: Какво представлява конвергентният доклад, който чакаме през юни?
Още новини от Национални новини:
Адвокат: Работници от сивата икономика все още не осъзнават, че г...
Венци Иванова: За един професионален готвач ястията са като негов...
Верижна катастрофа на Е-79 край Кресна
Над 700 военнослужещи се включиха в парада за Деня на храбростта,...
Слагат край на измамите с превъртян километраж
Сапьори и роботи обезвреждат невзривени боеприпаси


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).