Д-р Пламен Иванов: Увеличените разходи не означават, че държавата е в криза

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:02 / 12.04.2023
512
Приемането и актуализацията на бюджета е неотложно. В последните две години се предприеха мерки и решения за увеличаване на разходите, при условие че приходите намаляват. Увеличените разходи не означават нещо лошо и че държавата е в криза.Това каза д-р Пламен Иванов – специалист в областта на управлението на инвестиции и финансовата сигурност, в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус"

Актуализация на бюджета трябва да покрие минимум 10-12% от ръста на инфлацията, увеличените разходи по социалните плащания и предстоящите политики, посочи той.

"Това в никакъв случай не означава нещо лошо, нито че държавата е в криза, нито че ще свършат парите на държавата. Просто трябва да имаме ясната представа какви са публичните финанси, за да имаме някаква прогнозируемост до края на годината, нищо повече", допълни Иванов.  

Той подчерта, че износът на страната намалява стремглаво, външни или преки инвестиции няма: "Липсват дългосрочните мерки, липсва ясна политика какво ще се случва и от там съответно липсват и външни инвеститори. Трябват конкретни стъпки, които да раздвижат икономиката. Изпълнителната власт трябва да се съсредоточи първо върху това административният апарат и институциите да работят ефективно. Държавната администрация е най-лоялният избирател – колкото повече политически назначени хора имате, то е ясно за кого ще гласуват те, за да си запазят постовете. Това е практика вече повече от 10 години". 

Според него ръководителите на регулаторните органи и институции като БНБ, КЗП, КЗП, КФН и т.н. не трябва да бъдат политически назначения, а с ясен мандат и регулярна отчетност. Има и много институции с дублиращи функции, което е пилеене на обществен ресурс, подчерта експертът.  

Пламен Иванов коментира и прогнозите на МВФ и Министерство на финансите за БВП от 1,4 и съответно 1,8:  "Това са чудесни цифри, но са направени така стъкмистически и статистически, чисто и просто да излезе на зелено, да не е на минус. Държавата има твърде много поети ангажименти по социални разходи, по забавени плащания по обществени поръчки – примерът с пътищата е много сериозен. Разлика от 1% при нашия БВП и нашите обеми на оборот и плащания може да се изтълкува, че дадено плащане не е направено, чисто и просто ще се отложи догодина и по този начин ще го изкарат на плюс с 1%".

Виж коментарите (0)

Още по темата (804):
11.04.2024 Икономист: Това е все едно да кажете "Да, имам за 10 дни пари, но после ще получа заплата"
09.04.2024 Варна се нарежда веднага след столицата по размер на средната заплата
25.03.2024 Над 4700 кандидат-пенсионери прибегнаха до тази стъпка през миналата година
22.03.2024 Разходите на НОИ за изплащане на болнични са се повишили
22.02.2024 Според финансовото ни министерство БВП е на най-високото си ниво в
историята
01.02.2024 Обявиха колко процента е дефицитът в бюджета за миналата година
Още новини от Национални новини:
Масови проверки на КЗП за ПОС терминали!
Изтече краен срок, свързан с ТЕЛК комисиите
Свалянето на Росен Желязков от новата сглобка ПП-ДБ, БСП, "Възраж...
МЕ: България и Турция ще продължат да си сътрудничат за гарантира...
Нов дълг се очаква да бъде набран в средата на май, ето каква е с...
За първи път в Източна Европа и на кирилица: Когато в Пловдив зап...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).