Внесохме проект на решение в Народното събрание, с което задължаваме Министерски съвет да предприеме мерки за компенсиране на хората и бизнеса от високите цени на горивата, предизвикани в следствие на военните действия в Иран. Това обяви зам. - председателят на ПГ на ''ДПС - Ново начало'' Йордан Цонев в кулоарите на парламента, предаде репортер на ФОКУС.
''Бизнесът търпи сериозни щети'', каза Цонев и обясни как предвижда законопроектът да бъде реализиран:
''Предлагаме да се създаде фонд, като средствата по този фонд да се набират от повишеното ДДС в следствие на повишената цена на суровия петрол и природния газ'', каза той.
''Средствата, с които ще бъде компенсиран бизнеса и хората, ще бъдат практически неутрални за разходната част на бюджета, защото приходите идват от увеличението на ДДС - то'', каза Цонев.
В проектозакона на '''ДПС - Ново начало'' се предлага още Министерски съвет да финансира фонда чрез Българската банка за развитие (ББР) или от бюджета.
"Кризата се задълбочава, няколко страни в Европа вече реагираха. Това, че има служебен кабинет и влизаме в избори не трябва да ни оставя извън грижата за хората'', отбеляза Цонев и допълни, че според него таван на цените на горивата е непазарна мярка и трябва да я избегнем.
Той беше категоричен, че са в готовност да предизвиква извънредни заседание на Народното събрание на тема цени на горива и по време на предизборната кампания.
Зареждане ...

10:50 / 12.03.2026
1801


elma
на 12.03.2026 г.
Бизнесът търпи щети, които ние, обикновените данъкоплатци, плащаме!
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.