Делян Добрев иска да заведе дело срещу премиера Николай Денков

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
19:31 / 25.10.2023
969
"Ако от вторник няма отстъпка за бензина, обмислям като гражданин да заведа дело срещу премиера Денков, в качеството му на физическо лице, защото не изпълняват закона и не ми връщат 73 стотинки на литър бензин“. Това каза депутатът от ГЕРБ и председател на енергийната комисия Делян Добрев.

Така той отговори на заканата на министър-председателя Николай Денков, че ще заведе дело срещу хората, които твърдят, че членове на кабинета и министри са на "хранилката на "Лукойл“.

Добрев обеща да се извини на Денков, ако от вторник – 31 октомври, "Лукойл“ започне да плаща по 3 млн. лв. на ден във Фонда за енергийна сигурност, а гражданите, зареждащи на бензиностанциите у нас започнат да получават отстъпка от 73 стотинки за литър.

Добрев не пропусна отново да атакува "Продължаваме промяната“ заради позицията им срещу идеята да се свика извънредно заседание но 27 октомври, два дни преди местните избори, за да бъде отхвърлено ветото на президента Румен Радев върху промените в Закона за енергетиката.

"Не мога да разбера "Демократична България“, Промяната са ми ясни – те винаги са работили за руснаците. Те вкараха посредниците по газа и платиха милиарди отгоре, те защитават дерогацията на "Лукойл“ със зъби и нокти, плашат, че ще подадат оставка, ако им вземем дерогацията. Толкова е сладка тази дерогация, толкова е сладък руския нефт. Ако заседанието не е на 27 октомври, а е на 8 ноември, както предлагат от "Демократична България“ и Промяната, това са 12 дни. 12 дни по 3 млн. са 36 млн. лв. ДБ с това си предложение предлагат да опростим 36 млн. лв. на "Лукойл“. Надявам се те да се вразумят, днес ДБ и ПП гласуваха разделено в Комисията по енергетика“, заяви депутатът от ГЕРБ пред bTV.

Колко данъци плати "Лукойл“, докато управляваше ГЕРБ

На въпрос защо при управлението на ГЕРБ от "Лукойл“ не са плащали данъци и такси Делян Добрев обясни първо, че преди да започне войната в Украйна рафинерията е купувала нефт на същата цена, на която са купували и в Гърция и Румъния, и не са имали голяма печалба. След влизането в сила на дерогацията, те купуват барел петрол за 60 долара, а гърците и румънците – за 100 долара, и така формират свърхпечалба, заради която трябва да внасят пари във Фонда за енергийна сигурност.

После обясни и защо "Лукойл“ не е плащала данъци, докато ГЕРБ управляваше държавата: "Защото 2008 г. при Тройната коалиция те декларират една огромна загуба, която следващите 3-4 години приспадат. При кабинета "Орешарски“ декларират още една огромна загуба, която следващите години приспадат“.

Добрев напомни, че от рафинерията пак са внесли септември тази година една коригираща декларация и са казали, че имат стари загуби от 540 млн. лв., които ще си ги приспаднат тази година. "Но тази тема е различна от тази с вноската – вноската се събира без значение дали "Лукойл“ е на печалба или на загуба“, подчерта депутатът от ГЕРБ.

Виж коментарите (0)

Още по темата (238):
30.01.2025 Премиерът: 24 компании са проявили интерес към рафинерията на "Лукойл", 7 са били избрани. Държавата има право да блокира сделката за продажба
30.01.2025 Депутатите обсъждат съдбата на "Лукойл"
29.01.2025 Икономист: Смяната на собствеността на "Лукойл" и кой ще бъде новият собственик е от огромна важност за националната ни сигурност
20.01.2025 "Лукойл" обявява днес кандидатите за купувачи на рафинерията в България?
19.01.2025 Илиян Василев: Ред пазарни и геополитически причини обуславят решението държавата да придобие рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас
17.01.2025 ПП внася законопроекти за такса върху руския газ и за решаване на проблемите с биодобавката в бензина
Още новини от Национални новини:
Голямо събитие открива летния сезон на морето
Новият игумен на Зографския манастир бе интронизиран в Атон, държ...
Верижна катастрофа блокира движението на АМ "Тракия" в посока Пло...
Атанас Атанасов, "БСП - Обединена левица": Този референдум за евр...
Иван Иванов: През август ще започне ремонтът на отсечката, на коя...
Съвети за здрави бели дробове от д-р София Ангелова


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).