Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Диана Андреева-Попйорданова: Културата е приоритет и пиар на политиците ни единствено на 24 май
Автор: Цоня Събчева 22:31 / 23.05.2025Коментари (0)276
©
Културата е приоритет и политически PR на българските политици единствено на 24 май. Утре всички ще чуем политическите дитирамби, че културата, образованието и науката са безспорен приоритет. Това каза директорът на Обсерватория по икономика на културата Диана Андреева-Попйорданова в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Според социологическото изследване "Достъп до култура“, проведено от "Алфа Рисърч“ сред повече от 1000 души, над 43% от българите не са прочели нито една книга през 2024 година, 75% не са посетили библиотека нито веднъж, 63% не са били на театър, 56% не са влизали в киносалон, а 82% не са посетили концерт с класическа музика, опера или балет.

"Голяма част от правителствата, управлявали в последните 35 години, не виждат смисъл в една сложна политика, която изисква план за действие, който надхвърля управленския мандат в рамките на четири години. Ето защо решихме в последните три години да направим това национално представително изследване, за да покажем какво е участието на българските граждани в културни дейности“, обясни Диана Андреева-Попйорданова.

Целта на това изследване е българската културна политика да се преструктурира. Вместо това обаче трета поредна година нито Министерство на културата, нито Комисията по култура и медии в Народното събрание проявяват интерес към данните. "Това са проблеми, които не ги вълнуват – дали българският гражданин има своето конституционно, неотменно право да участва в културни дейности, да му бъде осигурен достъп, и той да не бъде изключван по социални, икономически и географски причини. Няма целенасочена политика за изграждане на аудиторията от най-ранна детска възраст.

Последните 35 години са белязани от тази липса и виждаме резултата – 63% от българските граждани не посещават културни събития“, коментира директорът на Обсерваторията по икономика на културата.

40% от респондентите посочват като основна причина за неучастие в културни дейности липсата на финансови средства. "Ценовата политика е възпиращ фактор, особено в малките населени места и особено в някои от възрастовите групи, които са приоритетни на Европейската комисия – групата 65+. При възрастовата група 18-29 пък няма изградени навици. В селата и градовете извън областните центрове неучастието в културни дейности е 80%“, посочи Диана Андреева-Попйорданова.

Добра световна практика е въвеждане на културни паспорти за деца и младежи от 6 до 26-годишна възраст. Такъв културен паспорт на стойност 100 лева би струвал на държавата около 130 милиона годишно и би обхванал 1,3 милиона български деца и младежи. "Това е най-голямата инвестиция, която ще има многократна възвращаемост“, подчерта гостът.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
24 май: Ден на славянската писменост и култура
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Хороскоп за деня
Световна черна хроника
Президентът внася в НС предложение за национален референдум за еврото
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: