Днес са Коледни Заговезни - от утре започват постите

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (17)
12:02 / 14.11.2011
4528
Днес православната църква чества деня на Св. апостол Филип, един от 12-те апостоли. Имен ден празнуват всички с името Филип, Филипа, Фильо и Филка. Днес са и Коледни Заговезни - последният ден преди началото на 40-дневните Рождественски пости.

Те започват от полунощ и ще завършат на 24 декември - Бъдни вечер.

По време на Коледните или Рождественски пости православните християни могат да употребяват олио и вино без сряда и петък. По време на поста не се ядат храни от животински произход - месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал.

На Никулден - 6 декември, се разрешава риба и червено вино. Изключение от Коледните пости се прави за децата, бременните жени, болните и възрастните хора, които могат да консумират мляко и млечни продукти.
По време на Рождественските пости има ограничение и при венчавките. Те са са забранени през първата и последната седмици на поста - от утре до Въведение Богородично (21 ноември) и от Игнажден (20 декември) до Богоявление, Йордановден (6 януари). Светият Синод разрешава при изключителни случаи енорийските свещеници да извършват венчавки от 26 декември до 4 януари, без да искат предварително разрешение от своя митрополит.


Виж коментарите (17)
Още новини от Национални новини:
Крум Зарков: България не може едностранно да определи датата, на ...
Хиляди се събраха в Габрово, за да наблюдават традиционния карнав...
Изчезнал животински вид се завърна у нас
Военният министър заяви, че не се планира разполагането на натовс...
Божидар Божанов: Това, което направи президентът, го тълкувам кат...
Финансист: Ще започне да се вижда съвсем ясно как разходите много...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).