Доц. Искрен Иванов: Ябълката на раздора за Америка и Китай е Тайван

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
09:28 / 30.08.2023
407
САЩ и Китай са двете най-големи икономики, които образуват гръбнака на глобалната икономика. Когато Америка има проблеми със своята икономика или реши да налага санкции на Китай, това удря и самата Америка. Обратно, ако Китай реши да налага санкции на Америка или да влоши икономическите си отношения с нея, това удря и самия Китай. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" доц. Искрен Иванов, политолог, международен анализатор, експерт по международна сигурност и управление на конфликти, преподавател в СУ.

"Ако този ефект на бумеранга е постоянен, това означава, че и глобалната икономика ще е в едно състояние, което може много лесно да доведе до рецесия. И точно това са и основателните опасения на международната общност, че ако утре, не дай си Боже, имаме напрежение в Тайванския проток или се стигне до конфликт между САЩ и Китай, цялата глобална икономика ще рухне. А пример в това отношение е политиката на бившия американски президент Доналд Тръмп, който започна една търговска война с Китай, жизненият стандарт на американците рязко се влоши, от своя страна Китай стана доста невъздържан в този регион, и си спомняме какви проблеми имахме буквално преди пандемията да дойде", коментира доц. Иванов.

Според него каквито и различия да имат Вашингтон и Пекин, каналите на комуникация между тях остават отворени в интерес на техните граждани: "Защото отново ще повторя, едни санкции от страна на която и да е от двете държави ще се върнат като бумеранг към гражданите им, а това означава политическа нестабилност и в Америка, и в Китай. И разбира се, на второ място, нито една от тези две сили не би желала да загуби своето глобално икономическо влияние".

По думите му ябълката на раздора, който сблъсква двете концепции на САЩ и Китай не е, че са различни като политически системи, а "точката" Тайван: "За която в момента и двете сили спорят в каква форма да бъде статуквото в този регион. Малко хора знаят, че този спор – така нареченият  "Тайвански въпрос“, не е просто спор за територия, а той е спор за приемственост. Защото тези хора, които в момента в Тайван претендират за това да бъдат неговото правителство, те не претендират просто за независимост, а за това да са законното правителство на Тайван, което Пекин не може да приеме. И това сблъсква Вашингтон и Пекин, защото виждаме в момента, че статуквото в региона почва лека-полека да се разчупва и всяка една от двете сили иска то да я устройва съгласно нейните интереси.", уточни политологът.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Тези служители са с по-високи пенсии от други, ето причината
Техническата грешка от първата матура няма да повлияе на оценката...
Над 46 000 зрелостници се очаква да се явят днес на матура
Редица университети затварят врати в знак на протест
Песен на Българското училище "Иван Вазов" в Париж се цели в рекор...
Кондева за частната детска болница: Спрямо мен не е упражняван ни...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).