ЕМА разкри дали иРНК ваксините са опасни при бременност

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
19:46 / 18.01.2022
2120
Ваксините срещу COVID-19, базирани на иРНК технология, не причиняват усложнения при бременност при бъдещите майки и техните бебета, заяви Европейският регулатор по лекарствата (EMA) след подробен преглед на няколко проучвания.

Прегледът, базиран на проучвания, включващи около 65 000 бременности на различни етапи, не открива никакви признаци за по-висок риск от усложнения, спонтанни аборти, преждевременни раждания или тежки странични ефекти при неродените бебета от иРНК ваксините, съобщи EMA.

Към момента COVID ваксините, базирани на иРНК технология, които се прилагат  в рамките на Европейския съюз, са тези на Pfizer/BioNTech и на Moderna, припомня БНР.

СЗО призова бременни да се включат в изпитания на COVID лекарства и ваксини

"Ползите от получаването на иРНК COVID ваксини по време на бременност надвишават всички възможни рискове за бъдещите майки и неродените бебета“, каза още европейският лекарствен орган.

Прегледът на вътрешния екип на EMA установи още, че ваксините срещу COVID-19 са също толкова ефективни за намаляване на риска от хоспитализация и смърт при бременни жени, както и при тези, които не са бременни.

Няколко държави от ЕС вече одобриха използването на ваксини срещу COVID-19 за бременни и подкрепата на EMA за иРНК ваксинации вероятно ще засили кампаниите за ваксинация в държавите, които разчитат на научния опит на регулатора.

Виж коментарите (0)

Още по темата (15125):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Консумирането на портокали обостря симптомите на грип?
05.03.2025 Васил Велев: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%. COVID добавката трябва да отпадне на два етапа
05.03.2025 Кунчев за грипа: Финалът на епидемията се очаква до 1-2 седмици
Още новини от Национални новини:
Киселова от Пещера: Само единни можем да съхраним и предадем след...
Заловиха тираджия, за когото се предполага, че е убил човек в Про...
Ген. Константин Попов за отбраната на континента: Европа закъсняв...
Въвеждат ограничения за движение и обходни маршрути за камиони и ...
Адвокатът на Иван: Разплака се, иска да види майка си
Разследване тече и в дарк нет заради убийството на Магдалена


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).