Едно от основните предизвикателства пред индустрията, занимаваща се със събиране и изкупуване на вземания, е противоречивият ѝ имидж, свързан със слуховете за некоректни практики, най-вече от годините на прехода. За да предотврати това, една от основните цели на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ), чийто съосновател е
ЕОС Матрикс, е да наложи и промотира единен етичен стандарт в събирането на вземания. През последните години Aсоциацията влага много усилия в диалога с обществеността и отделните потребители, за да ги информира за правата им, както и да изберат правилния подход при затруднения с плащането.
Колекторските фирми правят редица проучвания на ключови индикатори за платежоспособността на българския бизнес (като дни просрочие, срокове на отложено плащане, ниво на редовни и забавени вземания, отписани вземания и др.). Като неделима част от анализа за състоянието на бизнеса, се обръща специално внимание на необходимостта от навременно управление на риска и превенция, преди да се наложи да събираме вземанията. Така, тази индустрия се превръща в отправна точка за финансови анализи и прогнози, тъй като дава актуална информация за платежоспособността на българския потребител, нивото на финансовата му култура, ликвидността на фирмите и прочие.
Поемайки ангажимента за
управление на просрочените вземания, колекторските компании и в частност ЕОС Матрикс, освобождават ценен вътрешен ресурс за компаниите, който те влагат в разширяване на бизнеса си, нови инвестиции в изследователска и развойна дейност и др. Това от своя страна води до запазване на съществуващите и разкриване на нови работни места, повишаване на покупателната способност на потребителите, а оттам - до движение на парите, което е в основата на здравата и стабилна икономика.
В противоположния случай, когато бизнесът не успява да събере вземанията си, ликвидността му намалява и това води до различни негативни последици за фирмите. На първо място, напълно възможно е те самите да не могат да обслужват задълженията си, което намалява шансовете им за привличане на партньори и инвеститори. Следват забавяния на заплати, закриване на работни места, намаляване на покупателната способност на потребителите, загуба на печалба за бизнеса и дори е възможен фалит.
Работата на ЕОС Матрикс е не само да повиши ликвидността на фирмите като събере вземанията, но и да изпълнява медиаторска роля между бизнеса и просрочилите клиенти. Прилагайки международно признати добри практики и ноу-хау, компанията подхожда към просрочилите клиенти по уважителен и коректен начин. В същото време висококвалифицираните служители търсят най-подходящия вариант за всекиконкретен случай, така че да могат да удовлетворят максимално всички въвлечени страни.
ЕОС Матрикс е най-голямата фирма, с фокус върху събиране и управление на вземания, която съществува на българския пазар от повече от 15 години. Тя е част от международната финансова група EOS Group и разполага с над 350 служители в два кол центъра в страната.