Експерт: Преговорите между САЩ и Русия може да завършат с разделяне на Украйна

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
19:15 / 17.02.2025
1425
Можем само да спекулираме с това дали американският президент Доналд Тръмп и руския държавен глава Владимир Путин ще присъстват на срещата между педставители на САЩ и Русия в Рияд. Става въпрос не толкова за начало на мирни преговори, колкото за установяване на диалог между Вашингтон и Москва. Самият Тръмп иска веднъж завинаги да приключи с конфликта в Украйна и да насочи вниманието на САЩ към Далечния изток, към Китай.

Това заяви по NOVA NEWS международният анализатор доц. Искрен Иванов. 

По негови думи, ако срещата се беше състояла в Китай, това би означавало Вашингтон да легитимира ролята на Пекин като посредник и миротворец в този конфликт. "Саудитска Арабия е еднакво близка както до САЩ, така и до Русия", посочи доц. Иванов.

"Европа ще остане на резервната скамейка за тези преговори по три причини. Първата е, че основната тежест във военно-стратегически план, по отношение на помощта за Украйна, беше понесена от САЩ. На второ място, Европа няма как да бъде преговарящ, тъй като няма ядрен паритет с Русия. Третата причина е, че Москва възприема Вашингтон като свой равен партньор в рамките на тези преговори", добави той.

Според доц. Иванов диалогът между САЩ и Русия ще бъде конструктивен. "Вероятно ще има три сценария. Първият - войната да приключи, като Украйна ще бъде големият потърпевш, тъй като ще е поделена на две. Вторият - Русия по някакъв начин да не се съгласи с формулите, предложени от САЩ. Третият сценарий е да видим два модела - Източна и Западна Украйна. Това е най-естественият изход от тази война", смята международният анализатор. 

Той обсъди и новината, че президентът на САЩ Доналд Тръмп иска достъп до редките земни елементи на Украйна в замяна на военната помощ за страната. "Този спор може да бъде решен по много начини. Но най-прагматичното решение, което би могъл да вземе Володимир Зеленски, е да даде достъп на САЩ до тези метали. В дългосрочен план това може да бъде използвано като претекст за разполагане на войски в Украйна", добави той.

"Траен мир и сигурност в района на Източна Европа не може да има без ясни червени линии", каза още доц. Иванов.

Той коментира и темата за спешната среща между европейските лидери, свикана от френския президент Еманюел Макрон в Париж. Целта е да се обсъдят какви отбранителни способности Европа може да предостави на Украйна, за да даде гаранции за сигурността ѝ. "Макрон се опитва да осигури стол на Европа в преговорите за конфликта", заяви доц. Иванов.

По думите на международния анализатор България не е поканена на срещата, защото западноевропейците не третират страната ни като равнопоставен партньор на глобалната сцена. "За тях винаги ще си останем границата на Европа, която е корумпирана", каза още доц. Иванов.

Виж коментарите (0)

Още по темата (478):
29.04.2025 Владимир Чуков: Путин иска да приложи втори Будапещенски договор, а Украйна да се разоръжи
26.04.2025 Тодор Тагарев: Тръмп върна Путин като играч на геополитическата сцена, а той е престъпник
24.04.2025 Бивш министър на отбраната разкри коя е ябълката на раздора при войната в Украйна
24.04.2025 Бивш директор на разузнаването за войната в Украйна: Мирът изглежда
невъзможен
22.04.2025 Иво Инджев: Путин е лъгал прекалено много пъти, за да му повярваме, че изведнъж е станал миролюбец
18.04.2025 Полк. Вилис Цуров: Преместването на натовската база в Румъния ще бъде изключително полезно за България
Още новини от Национални новини:
Даниел Митов поиска оставката на шефа на ОД на МВР Хасково
Предупреждение от Meteo Balkans: След 2 часа очаквайте...
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
На пазара се появиха първите череши, цената е безумна
Кой колко взима в България?
Варна посрещна патриарх Даниил


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).