Експерти: Цените на храните няма да падат

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:04 / 05.07.2023
931
Цените на продуктите няма да паднат, защото по принцип логиката на пазара е да се движат нагоре. До края на годината може да има леко охлаждане на цените. Това каза пред NOVA NEWS Едуард Стойчев, бивш председател на Държавна комисия по стоковите борси и тържищата.

Според него пазарът определя нивото на цените. "Когато нещо спре да се търси, стоката поевтинява. Причините, които доведоха до повишението, са много. Най-големите разлики в цените на храната идва от транспортирането с кораби. Има някои фактори, които биха могли да свалят цените, но покупателната способност няма да спадне, така че едва ли ще се случи", прогнозира той. 

Икономистът Георги Вулджев потвърди, че дългосрочната траектория на пазара показва, че цените няма как да се върнат на предишните си нива. "Трябва да има обратна корекция в доходите, ако искаме да видим дефлация. Трудът също се продава и носи цена на пазара. Хората искат доходите им да останат същите, а цените да паднат, двете неща обаче растяха паралелно. Заплащанията не изоставаха много от инфлацията", смята той. 

По думите му в някои по-малко употребявани стоки и услуги няма голямо увеличение, а дори са по-евтини от преди няколко години. "Големият проблем с острата инфлация е при по-употребяваните храни и продукти", обясни Вулджев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (612):
19.05.2025 КЗК следи повишаването на цените на храните и предстоящото въвеждане на еврото в България
17.05.2025 Кои храни поскъпнаха и кои станаха по джоба ни – данните на ДКСБТ
16.05.2025 Икономист: Качественият хляб е скъп, нормално е. Цената му не се повлия от вдигнатото ДДС
16.05.2025 Вече се продават във Варна: Ето каква е цената!
15.05.2025 Икономист изброи храните, които у нас са най-скъпи спрямо цяла Европа
13.05.2025 Бизнесдама: Ситуацията е безпрецедентна! Нямаме никаква реколта от традиционните български плодове
Още новини от Национални новини:
Градушка колкото орех е ударила няколко български села!
Калин Вельов напуска поста си на заместник-министър на културата
Какво се търси най-много в "Как се пише"?
Първи коментар на прокуратурата след безпрецедентната присъда на ...
Лекар предупреди: Болниците натрупват дългове за милиони!
Непълнолетен, осъден за убийство: Съветвам момчетата да не правят...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).