Европа бори COVID-19 с 37 млрд. евро, България получава над милиард

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (3)
17:39 / 31.03.2020
2814
37 млрд. европейски фондове са вече на разположение на държавите членки и може да се използват за покупка на медицинско оборудване, маски, защитно облекло. Вероятно не комуникираме това по най-добрия начин, но тази помощ вече е на разположение на правителствата, уточни евродепутатът Андрей Новаков в интервю във "Фейсбук".

Става въпрос за парите от Инвестиционната инициатива на ЕС за борба с коронавируса, които ще покриват разходи, направени със задна дата до 1 февруари 2020 г.

Финансирането е предвидено за подсилване на системите за здравеопазване, за подкрепа на малкия и средния бизнес, краткосрочните схеми за работа и обществените услуги, гласи съобщението на Европейския съвет. 8 млрд. от него ще дойдат от непохарчени пари от структурните фондове за 2019 г. Други 29 млрд. ще се разпределят предварително от схеми, действащи през настоящата година. Страните членки ще имат възможност и да преразпределят все още неизползвани средства от структурните и инвестиционните фондове.

Какво се полага на България

- 122 млн. евро от първите 8 млрд. трябва да са достъпни на страната незабавно, показва публичен документ на Европейската комисия.

- 690 млн. евро от предварително разпределяните фондове, предвидени за тази година.

- 546 млн. евро от структурните и инвестиционни фондове, които страната ще може да преразпредели.

Или общо - 1.35 млрд. евро.

"Бих искал да видя камион с европейския флаг да носи маски в Северна Италия или самолет с европейския флаг да се приземи в Испания и да занесе помощ. Макар че осигурихме финансирането за такова нещо, ние не го обяснихме и хората се почувстваха изоставени, почувстваха се сякаш Европейският съюз не прави нищо, а други държави рекламираха много добре какво правят", отбеляза още Новаков. В последните седмици Русия и Китай демонстрират помощта си за Италия.

Всяка помощ е добре дошла, но не видях много медийно отразяване, че френските железници подготвят високоскоростни влакове за бърз транспорт за заразени хора. Няма в медиите нищо, че Германия помага на Италия с места в болниците. Евроскептицизмът се захранва с това, каза той.

Всеки път, когато обсъждахме ЕС да сподели отговорности с държавите членки, винаги имаше хора, които настояват образованието и здравеопазването да си останат в ръцете на националните власти. "А сега, когато нещата се влошиха, има хора, които обвиняват съюза, без да са му дали разрешение да действа", коментира Новаков и призова след края на кризата ЕС да получи повече правомощия и отговорности към гражданите, включително в сферата на здравеопазването.

Когато тази криза приключи, съюзът трябва да е готов и за следващата, а не да развива процедурата тепърва, каза още той и уточни, че като член на комисията по регионално развитие ще предложи резолюция с възможни решения.

Виж коментарите (3)

Още по темата (15125):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Консумирането на портокали обостря симптомите на грип?
05.03.2025 Васил Велев: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%. COVID добавката трябва да отпадне на два етапа
05.03.2025 Кунчев за грипа: Финалът на епидемията се очаква до 1-2 седмици
Още новини от Национални новини:
Даниел Митов: Увеличението на заплатите в МВР води до повишени оч...
Експерти за жилищата в панелки: Цените са атрактивни, но недостат...
Търсят се свидетели на инцидент с агресия и нападение над 11-годи...
Побой над лекар във Врачанската болница: Медици от Спешното насто...
Бизнесдама: Ситуацията е безпрецедентна! Нямаме никаква реколта о...
Впечатляващи находки откриха археолозите в Хераклея Синтика


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).