Финансист за еврото: Аналогията между България и Хърватия не е коректна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (3)
14:27 / 04.02.2025
1545
България реши да поиска извънредни конвергентни доклади след като отговори изцяло на критерия за ценова стабилност, като за момента страната се отклонява от него с 0,1%. Надяваме данните за дефицит за 2024 г. , които ще излязат, да бъдат с дефицит до 3%, за да можем да подадем такова искане. Ако това стане до началото на март, имаме време да получим дата до края на юни и 6 месеца да се подготвим и от 01.01.2026 да въведем единната европейска валута. Ако обаче чакаме прекалено дълго, е възможно да не получим решение за присъединяване навреме и влизането в еврозоната тогава ще стане почти невъзможно. Това каза пред телевизия Bloomberg Станислав Попдончев.

Един от основните документи, които се приемат при членството на една страна към еврозоната е Регламентът за валутния курс към еврото. Валутният курс се предлага от Европейската комисия след съгласуване с Европейската централна банка, каза Попдончев. Той допълни, че решението се взима от всички страни членки на еврозоната и страната, която приема еврото с единодушие.

Никой не може да ни наложи валутен курс различен курс от този, който ние сме приели, че ще се присъединим. Ние имаме 2 решения на Народното събрание и точка 3 е еднаква, че България ще приеме еврото при курс 1,95583.

Изнесените данни от министерство на финансите на касова основа показват, че дефицитът е 3%, което дава основание на някои икономисти или политици да смятат, че дефицитът на начислена основа, който всъщност се гледа в рамките на критерия ще бъде по-висок от 3%, обясни икономистът.

Силно се надяваме данните, които ще излязат да бъдат с дефицит до 3%, за да можем да подадем искане за извънредни доклади. Проблемът е, че това няма да стане до края на февруари, а по-скоро в началото на март. И ние колкото по-късно чакаме данни за различни макроикономически показатели, толкова вероятността да поискаме докладите, те да бъдат изготвени... Най-късно до средата на годината трябва да имаме решение. Ако това не стане, датата 01.01.2026 за влизане в еврозоната става почти невъзможна.

В последните дни в Хърватия се провеждат протести заради високия ръст в цените на някои храни и основни продукти. Смята се, че това е пряко последствие от членството на страната в еврозоната, но няма факторен анализ защо инфлацията в страната е толкова висока, каза Попдончев.

Инфлацията в страната е намаляла от 10,7% през 2022 година, до 4%, така че тенденцията е положителна, докато БВП на страната е нараснал с 3,3% за 2024 година и тази година се очаква да се увеличи с 3,6%.

При среден растеж за еврозоната от 0,6%, това е 6 пъти по-бързо развитие. Еврозоната ускорява всички процеси, както положителните, така и отрицателните, ако има такива.

Всички анализи за ефекта върху инфлацията от членството в еврозоната показват, че ефектът върху инфлацията е между 0,1 и 0,3%. Тоест ако нещо е струвало 10 лв. Сега ще струва 10 лв. и една стотинка. За такъв ефект върху инфлацията говорим от влизането в еврозоната и той се изчерпва в рамките на 3 до 9 месеца, а Хърватия вече направи 2 пълни години в еврозоната. Така че не можем да отдаваме такъв ефект на смяната на валутата, посочи гостът.

Много често се правят аналогии между България и Хърватия, но мисля, че причината е, че защото Хърватия се присъедини към еврозоната последна. Това, което някои икономисти забравят или може би удобно пропускат е, че в България курсът към еврото е фиксиран, а Хърватия се присъедини към еврозоната с плаващ курс. Ако ние трябва да се сравняваме с други държави да речем от нашия ранг, това трябва да са Литва, Латвия и Естония, които се присъединиха към еврозоната с фиксиран валутен курс.

Виж коментарите (3)

Още по темата (757):
01.05.2025 Предлагат валутният курс на лева да бъде фиксиран към долара вместо към
еврото
30.04.2025 Кольо Колев за влизането в еврозоната: Това малко ми прилича като да се качим на "Титаник" малко преди да се нахака в айсберга
29.04.2025 Ето кои стоки и услуги няма да подлежат на двойно обозначение на цените при влизането на България в еврозоната
28.04.2025 Теменужка Петкова: България очаква положителни заключения за влизането в еврозоната
25.04.2025 България в еврозоната: Каква ще е промяната при касовите бележки?
25.04.2025 Много лоша новина за цените на жилищата след влизането ни в Еврозоната
Още новини от Национални новини:
Министерството на туризма поема управлението на плаж "Болата"
Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцелява...
Предлагат валутният курс на лева да бъде фиксиран към долара вмес...
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание
Слънце до обяд, но дъжд с гръмотевици - следобед


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).