Георги Петков за дуалното образование: Фирмите да бъдат задължени да приемат деца на стаж

Автор: Харитина Агопян
Коментари (0)
14:26 / 07.02.2024
880
Фирмите с над определен брой служители трябва да бъдат задължени да приемат деца на стажове по програми за дуално обучение. Трябва да се изградят общежития за професионалните училища. Това ще улесни процеса на обучение на дуалните паралелки, защото ще даде възможност децата от цялата околност, не само от съответния областен град, да получат професионално образование. Това каза Георги Петков, основател и член на гражданско движение "Будител“, в "Денят на Фокус“ по радио "Фокус“. Държавата въвежда мерки за подкрепа на дуалното обучение, като идеята е да плаща осигуровките на наетите по такива програми ученици. Петков коментира тази мярка, като я определи като добра, но недостатъчна. "Винаги съм работил в производствена компания и наемаме основно млади хора – те са бъдещето“.

Това е и целта на движение "Будител“ – заздравяване на връзката между бизнеса и образованието, кариерно ориентиране на младите кадри. "Плачевно ниска е реализацията на учениците на пазара на труда – това се дължи на общообразователните училища, които не им дават никаква професия. Едва след завършване на гимназия те започват да се ориентират професионално“, заяви Петков.

Децата, завършили професионална гимназия, имат много по-голям шанс да бъдат наети на работа, защото имат занаят.Повечето такива гимназии предлагат стажове и учениците имат практически опит на пазара на труда. Компаниите са заинтересовани да намират завършващи ученици, които да изградят като свои кадри, подчерта събеседникът.

Учениците в професионалните гимназии стигат до работно място в последните 2 г. от гимназиалния курс. Дуалното обучение им помага да бъдат всеки ден на място във фабриката, да речем. Фината механика, електрониката и туризма са обичайни сфери за реализация на тези деца. Учениците в хуманитарните гимназии не са така конкурентноспособни, колкото децата в дуалните паралелки, заяви още Георги Петков.

На теория дуалното обучение е много добро, но на практика има нужда от усъвършенстване. "Мерките, които държава предприема да стимулира бизнеса да наема ученици, са подходящи, но трудността идва от фирмите, които не осъзнават с какво се захващат, когато подписват договори с гимназиите. Фирмата не разбира, че след 3 г. ще трябва да приеме например 10 или 15 деца, за чието дуално образование е поела ангажимент. Трябва да има някой, който да обучава тези деца. Едно предприятие в хранително-вкусовата промишленост трябва да открие още 10 работни места за тези ученици и трябва да им осигури истинска работа – не да мъкнат стока, а да участват в производствения процес“, категоричен е Петков.

Предприятията не са предвидили средства за един човек, който да прекарва време с децата по дуалните програми, за които са подписали договор със съответната гимназия, свидетелства той.

"Ако държавата иска да подпомага фирмите, трябва да ги подкрепи в назначаването на наставници на децата. В Пловдив компания се отказа от договора с дуална паралелка, а децата бяха се записа в нея именно с перспективата да работят в конкретната компания. Фирмите над определен брой служители трябва да бъдат задължени да приемат деца на стажове“, даде насоки Петков.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Андре Токев: Животът е едно уравнение и ние трябва да се забавляв...
Мундров: Да върнем доверието в машините, след това да вървим към ...
Почернена майка и автоинструктор: 500 лева кеш и взимаш шофьорска...
НИМХ сложи край на жегите с прогнозата си за близките дни
Красимир Георгиев, АКАБ: Целта е кандидат-шофьорите да отиват под...
Опасно: Близо 500 000 души у нас страдат от хранителни разстройст...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).