Гергьовден е!

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
00:10 / 06.05.2024
1847
На 6 май Българската православна църква чества деня на Свети Георги Победоносец - един от най-почитаните светци у нас. Той е смятан за защитник, воин и покровител на овчарите и техния добитък.

Шести май се чества и като Ден на храбростта и празник на Българската армия.

Свети Георги е от малкото светци, който е славен както от християни, така и от мюсюлмани.

Имен ден празнуват Георги и Гергана, Гочо, Габриел и Габриела, Гинка, Ганка и Ганчо, Галя, Галин, Галина и производните им имена.

Народните вярвания гласят, че Свети Георги и Свети Димитър са двама братя близнаци, между които е поделена годината. От Гергьовден до Димитровден е нейната лятна половина, а времето от Димитровден до Гергьовден бележи зимната ѝ половина. Така Гергьовден предвещава настъпващото лято и поставя началото на новата стопанска година, поради което на празника се спазват много традиции и обичаи, свързани със земеделието, скотовъдството и здравето.

С най-големия пролетен празник започва лятната половина на стопанската година, завършваща на Димитровден. Това разположение в празничния календар определя и изключително богатата му обредност, обхващаща всички области от стопанския и социален живот на хората. Св. Георги традиционно е схващан като повелител на пролетната влага и плодородието (отключва изворите и влагата, побеждавайки ламята, обхожда и наглежда полята и посевите), покровител е на земеделците и най-вече на овчарите и стадата.

Много древен по своя характер, днес все още няма пълно единство в мненията за произхода на този празник. Според някои автори той идва от тракийската древност, според други е славянски по произход, има и хипотези, че следите му се губят в далечното минало на прабългарите от Азия.

По стара българска традиция на Гергьовден във всеки дом се пече агне, а около празничната трапеза се събира цялото семейство. Задължително е на софрата да присъства и обредният хляб, но е хубаво да има още агнешка дроб сарма, млечни продукти, зелен лук, пресен чесън, варено жито, баница и вино. Освен това не трябва да се дават млечни продукти назаем.

Стопанката на къщата става рано и премита двора, след което закичва вратите с букет от здравец, люляк и цъфнала клонка от плодно дръвче. Той се оставя да стои, докато изсъхне, а обичаят се спазва за здраве, берекет и щастие през цялата година.

Виж коментарите (0)

Още по темата (26):
06.05.2024 Шумен отбеляза Гергьовден с фолклорен концерт
06.05.2024 Кметът Димитров поздрави имениците в Търговище за Гергьовден
06.05.2024 Близо 9 хил. именици празнуват Гергьовден в община Добрич
06.05.2024 Кметът Коцев поздрави всички именици и български военни
06.05.2024 ИТН поздрави българите за Гергьовден с цитат от песен
06.05.2024 Серия от инциденти на магистрала "Тракия", максималната скорост е между 60 и 80 км/ч
Още новини от Национални новини:
Иван Иванов: Поканих преди четири дни Диана Русинова да стане дир...
Тодор Батков-син, Диана Русинова и Николай Попов с остри критики ...
Д-р Аспарух Илиев: Нашите клинични пътеки не са добре изпипани
Гроздан Караджов разпореди пълна проверка на фирмата, собственик ...
Тежка катастрофа край Кресна, има загинал
Празник е! На този ден трябва да носите дрехи в светли цветове


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).