Голям бич тегне над земеделските стопани – марокански скакалци нападат насажденията у нас

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
15:18 / 21.05.2025
333
Повод за настоящия материал е установеното нашествие на марокански скакалци в района на Сандански, за което сигнализирахме на 20 май 2025 г. чрез публикация в Blagoevgrad24.bg.

Какво представлява мароканският скакалец?

Мароканският скакалец (Dociostaurus maroccanus) е вид насекомо от семейство Acrididae (правокрили), разпространено в Югозападна Европа, Северна Африка и части от Близкия изток и Азия. В България е познат като вредител със сериозен потенциал да нанася щети при масово размножаване, особено в южните и по-сухи райони на страната.

Тялото на възрастния скакалец достига дължина до 30–40 мм. Има кафеникаво-сивкав цвят, който му осигурява добра маскировка в сухи тревни местообитания. Придвижва се чрез подскоци, а в някои случаи – и чрез полет на къси разстояния. Женските снасят яйцата си в почвата през късното лято, а ларвите се излюпват напролет.

Защо е опасен?

Мароканският скакалец е известен с това, че при благоприятни климатични и екологични условия (топлина, засушаване и обилна тревна растителност) преминава в така наречената григореформа – стадий, при който се събират в големи групи (стада) и мигрират, нанасяйки мащабни щети на земеделските култури.

Вредителят напада:

– житни култури (пшеница, ечемик)

– слънчоглед

– лозя

– зеленчуци и ливади с фуражна трева.

Възрастните индивиди и ларвите изгризват листата и младите стъбла, като при масова поява могат да унищожат цели посеви в рамките на дни.

Нашествието в Сандански

На 20 май 2025 г. в района на Сандански бе регистрирано огнище на марокански скакалци, като местните институции реагираха със спешни мерки за локализиране на популацията. Земеделски стопани съобщиха за струпвания на хиляди индивиди, особено в необработваеми и слабо поддържани площи.

В отговор, екипи на Областната дирекция по безопасност на храните, съвместно с Община Сандански, предприеха наблюдение и наземна обработка с биоцидни и инсектицидни препарати, одобрени за употреба в земеделието.

От Министерството на земеделието обявиха, че следят ситуацията в региона и при нужда ще бъдат активирани допълнителни средства за растителна защита.

Как се борим с този вредител?

Контролът върху мароканския скакалец включва:

1. Агротехнически мерки – редовна оран на почвата, особено в райони със съмнение за яйцеснасяне;

2. Мониторинг – наблюдение на огнищата чрез визуален контрол и отчет на плътността;

3. Химичен контрол – при достигане на праг на икономическа вредност се прилагат инсектициди с широк спектър на действие, но при стриктно спазване на предписанията;

4. Биологичен контрол – включва естествени хищници и патогенни гъбички, но все още не е широко разпространен у нас.

"Blagoevgrad24.bg" подчертава, че появата на марокански скакалци в Сандански не е изолиран случай. Според експерти, климатичните промени – по-топли зими и дълги сухи периоди – благоприятстват разпространението на вида. Освен това изоставените земи и тревните площи без поддръжка са идеална среда за снасяне на яйца и развитие на ларви.

Превенцията изисква координирани усилия между земеделските стопани, институциите и местните власти, както и повишена информираност относно поведението на този вредител.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Въпрос в мрежата: Тази маркировка от третокласник ли е рисувана?
Производители се оплакаха: Борсите са затрупани с домати от Албан...
АББ: Банките в България предлагат най-ниските лихвени проценти в ...
Медицинските специалисти в готовност на протестни действия заради...
Белобрадова за скандала в ЕП с Никола Минчев: Той няма никакви пр...
Желязков отива на аудиенция при папа Лъв XIV, ще се срещне и с Дж...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).