"Ние сме в еврозоната с единия крак, очевидно няма да стане на първи януари", заяви в "Тази сутрин" банкерът Левон Хампарцумян във връзка с изказването на шефа на БНБ Димитър Радев за отлагане на влизането на страната ни в еврозоната.
Според финансиста Никола Янков думите на Радев будят съжаление, защото България "сякаш сама се отказва". Янков смята, че в момента ние не сме в еврозоната, защото страната сама е отложила, "а щяхме да влезем с Хърватия". Той подчерта, че още през 2021 г. България е покривала изискванията, като смята, че и сега ги покрива.
"Нашите политици излъчват несигурност, няма само формални критерии, има и жив живот", посочи същевременно предприемачът Красимир Дачев.
България със сигурност губи от това, че не е в еврозоната, подчерта Хампарцумян, "но колко, е друг въпрос, трябва да се сметне". "България е половин процент от стопанския оборот в ЕС, ние не сме формална заплаха, а по-скоро като някакви малки орбанчета (от унгарския премиер Виктор Орбан - б.а.) в плетката на ЕС". Ако ние излъчваме политическа нестабилност, ще получаваме това, което получаваме и сега", посочи още Хампарцумян, като допълни, че някои политически сили "вероятно предпочитат да сме с единия крак в Европа, а с другия в неразвитата част на Азия".
Според Хампарцумян "слабостта на България се показва и тук - тя трябва да положи усилия за еврото, но и да положи усилия за институциите - всичко това е институционална слабост".
"За пръв път от 2007 г. има почти нулево усвояване на средства - това е израз на немощ. Ние сме усвоили 4% от тези над 60 млрд. за които имаме възможност, тази немощ не увеличава", допълни още Дачев.
Анонимен
на 19.04.2024 г.
продажниците да си затворят плювалниците. много хубаво че се отлага. още по-хубаво ще бъде ако изобщо не влезем. стига сте лъгали че всичко било наред за влизане в евро зоната. нищо не е наред с такива продажници като вас и управляващи.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.