Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Икономист: Когато някой покемон ce появи и каже: "Вижте, какъв просперитет докарахме", му се изсмейте
Автор: Екип Varna24.bg 10:55 / 19.08.2022Коментари (0)1723
©
Икономистът Никола Филипов с коментар в социалните мрежи относно свиването на инвестициите в България

Отново политическата ни класа започна да политизира данните за БВП. Първо това са експресни оценки и със сигурност ще бъдат ревизирани през следващите тримесечия. Второ те са преди всичко следствие от реализация на вече произведени материални запаси и на промяна в методологията.

Тук, обаче най-големия проблем е сривът в Бруто капиталообразуване. За последната една година бележим шокиращи сривове в едно от най-важните пера от брутния вътрешен продукт. То ни показва реално, какви инвестиции се правят в икономиката ни, а тези инвестиции са основния генератор на икономически растеж в бъдеще. Това е изключително важен проблем, който преди всичко е следствие голямата икономическа несигурност, в която изпадна България в последната година.

Тя има два основни аспекта. Първият е политическата криза, в която изпаднахме през миналата година, а по всичко личи, че тя тепърва ще се задълбочава. Вторият фактор са външни фактори, като пандемията и войната в Русия, които допълнително генерират икономическа несигурност в икономическите контрагенти.

В тези условия е напълно нормално бизнесът да бъде по-предпазлив и да не инвестира, а да трупа ликвидни буфери, за да бъде по-устойчив при една евентуална икономическа криза. Проблемът, е че тези ликвидни буфери отиват за покриване на по-високите цени суровините и енергийните ресурси.

Така, че сега, като се появи някой покемон пред медиите и каже: "Вижте, какъв икономически просперитет докарахме“ просто му се изсмейте, защото или ви лъже, или няма никакъв хабер какво говори, а и двете хипотези са неприемливи.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Лоша инфраструктура във Варна
Пенсионната реформа
План за възстановяване и устойчивост на България
51-ото Народно събрание
Кабинетът "Желязков"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: