Илиана Кирилова: Трябва изцяло нов проект на Закон за съдебната власт и то след произнасяне на КС

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:52 / 25.04.2024
1889
Ръководителят на Софийска градска прокуратура Илиана Кирилова изпрати от името на прокурорите в СГП обобщено становище по проекта на Закон за съдебната власт (ЗСВ). Крайният извод от него е, че се налага изграждането на изцяло нов проект и то след произнасянето на Конституционния съд, съобщиха от СГП.

Предложеният проект е изработен преди решението на Конституционния съд по висящите дела, касаещи структурните промени в съдебната власт и в този смисъл е прибързан, съобщиха от прокуратурата.

Анализът на текстовете разкрива редица разпоредби, които са в противоречие с Конституцията. Проектът не е в състояние да изпълни целите, заложени в мотивите към него – част от които неясни, и не съдържа регламент, който да би могъл да осигури условия за подобряване работата на съдебната власт, се казва в позицията, изпратена от Кирилова.

В становището се оспорват решенията, които налагат задължително образуване на досъдебно производство в случаите на отмяна на постановление за отказ от образуване на досъдебно производство, както и в случаите, когато автор на сигнала е определено лице или държавен орган.

СГП призовава да се отчете обстоятелството, че за изминалата 2023 г. едва 0,087 % от общия брой постановления за отказ от образуване на досъдебно производство са били отменени от Софийски градски съд. Това показва, че прокурорите извършват качествени проверки и правилно издават постановления за отказ от образуване на досъдебно производство именно по тези сложни от фактическа и правна страна случаи.

Отбелязва се същественото значение на разпоредбите, които касаят състава на Висшия прокурорски съвет (ВПС) и неговите функции. Според СГП е необосновано разделението между съдии от една страна и прокурори и следователи от друга. Същото важи и за ограничаването функциите на главния прокурор по начин, че той почти да бъде лишен от възможността да ръководи прокуратурата, но в същото време търсейки отчетност от него, граничеща с отговорност и т.н.

Възразява се срещу разпоредбите, които ограничават възможността на професионалната квота на прокурорите и следователите да участват във ВПС за сметка на обичайно противната на прокуратурата страна в процеса – адвокатурата, която не носи задължението за разкриване на обективната истина. Сериозни критики са отправени към приоритизирането на определени неправителствени организации за сметка на други, на база типизиран опит, определен по неясни критерии, като предпоставка да могат да правят предложения за кандидати в двата съвета.

Виж коментарите (0)

Още по темата (102):
13.03.2025 Обсъждат правилата за пряк избор на членове на ВСС
04.02.2025 Радев: Апелирам институциите да предприемат действия срещу политическото и олигархично влияние върху съдебната власт
09.01.2025 Атанаска Дишева за порочните практики на влияние върху магистрати
02.08.2024 Сегашният ВСС не може да избира главен прокурор и шеф на ВАС, предвижда законопроект на ПП-ДБ
27.07.2024 Адв. Емил Георгиев: Президентските правомощия и съдебната реформа бяха опраскани
27.07.2024 Антон Кутев за решението на КС: ЕК ни похвали за съдебната реформа, която те отмениха
Още новини от Национални новини:
Даниел Митов поиска оставката на шефа на ОД на МВР Хасково
Предупреждение от Meteo Balkans: След 2 часа очаквайте...
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
На пазара се появиха първите череши, цената е безумна
Кой колко взима в България?
Варна посрещна патриарх Даниил


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).