Илиян Василев: Докато "Булгаргаз" не се приватизира, той постоянно ще бъде играчка на политици да се занимават с газовия въпрос

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
11:39 / 03.02.2024
953
Ситуацията на "Булгаргаз“ е много тежка, но тя е тежка именно заради неговите действия по време на ексминистъра Росен Христов, особено във връзка с договора на "Боташ" и "Булгаргаз“, при който всеки ден "Булгаргаз“ ползва ли или не ползва, процентът на ползване вероятно е по-малък от 25% за всичкото време на капацитетите, които той е ангажирал от "Боташ", но затова всеки ден плаща по половин милион за ангажиране на капацитета. Това каза за аудиокаста "Това е България" на "Фокус" Илиян Василев, бивш посланик на България в Москва, сега енергиен експерт и политически анализатор.

"Тези средства източват "Булгаргаз“ и то по драматичен начин. Второто нещо, той беше министър, и то дълго време беше министър, а по негово време се случиха нечувани неща. Първо, в "Булгаргаз“ след като смени всичките ръководства там, които имаха, и президентът си сложи негов човек, "Булгаргаз“ отначало имаше проблем с ангажирането на слотове на терминал в Ревитуса, след това получи три слота за цялата година, които обаче не използва, и продължи по негово време да вкарва руски газ. И за да не излезе, че той го вкарва, го вкарва през гръцки фирми. Тая схема той я направи. И сега да се възмущава, е лицемерие. Тежки са проблемите, действително руски газ влиза в България, внася го фирмата на "Литаско“ и един български известни бизнесмен – те вкарват уж за нуждите на рафинерията, но обемите, които вкарват, са много по големи. И сега тук идва проблемът със ситуацията на "Булгаргаз“ и на българските потребители: защо газът е скъп. Ами ето, 1/3 от природния газ влиза от Азербайджан. Това е най-евтиният природен газ и при него цените са устойчиво по 30 евро на мегаватчас. 30 евро означава под 60 лева. За да направи регулирана цена, забележете, регулирана цена на КЕВР би трябвало да бъде цена, която защитава потребителя, а се оказва, че докато на борсата цената е 56-58 лева, т.е. борсата вече се е интегрирала и синхронизирала със западните борси, особено тази, която използва за  газовите договорите ETF, то регулираната, защитената цена, която КЕВР ни дава, е над 70 лева. И единственото логично обяснение е: след като имаме компонентата 1/3, което е азерски газ, другият газ, който "Булгаргаз“ купува, е много над борсовата цена", коментира Василев.

Защо не можем да използваме договорът с "Боташ“ и той се оказва вреден за България?

"Този договор не е никога имал реалната, практичната цел да увеличи вариативността, гъвкавостта на снабдяването с втечнен природен газ основно. Неговата основна цел беше да помогне стратегически, защото нашият президент се занимава с геостратегия, геополитика. Той в търговските дела не е доста изкушен, но още повече той назначи за шеф на "Булгаргаз“ - човек, който няма особен опит в тази сфера. И основната цел беше: в последна сметка в този тристранен протокол, който направиха с "Булгартрансгаз“ да се позволи на "Боташ“ да има достъп през България до пазарите на северозапад от нас, като се започне: Сърбия, Унгария, Германия, Австрия и т.н. И в отсъствието на междусистемно споразумение, когато се подписваше договора, то естествено, че няма никаква конкуренция. И поради тази причина г-н президентът просто се изкуши като много политици. То това е проблемът с "Булгаргаз“, аз затова казвам, че докато не се приватизира, той постоянно ще бъде играчка на политици да се занимават с газовия въпрос", коментира енергийният експерт.

Виж коментарите (0)

Още по темата (260):
03.04.2024 Гуцанов: Провал е най-меката дума, която можем да използваме, когато става въпрос за енергийната ни политика
16.02.2024 Експерт алармира: Цената на парното е двойно по-висока от тази, която трябва да плащаме!
23.01.2024 Бивш министър бие аларма: Сметките ще са много по-високи, "Булгаргаз" е в катастрофално положение
09.01.2024 Експерт: Притеснително е, че нямаме план Б за енергетиката, седим по средата на нищото
10.12.2023 Вучич, Радев, Алиев и Жиофре дадоха старт на междусистемната газова връзка Сърбия-България
10.12.2023 ЕС осъжда опита на ОПЕК да блокира сделката за изкопаеми горива на COP28
Още новини от Национални новини:
Синоптикът Петър Янков: Всички големи градове имат този проблем
Доброслав Димитров, БАСКОМ: Не смятам, че електронното гласуване ...
Главчев предупреди за изборите: Вчера разбрах за едно предизвикат...
Ивелина Рускова: Около 200 000 двойки в България се сблъскват с р...
Румен Радев за промените в Закона за хазарта: Чакам експертите си...
Радев: Всяка партия трябва да заяви защо иска властта


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).