Има опасност от масови фалити! Бизнесмен: Плащаме по 1500-2000 лв. за мегаватчас

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (3)
11:54 / 22.07.2024
3050
Цената на тока за бизнеса достига 1500-2000 лв. за мегаватчас, което застрашава работата на сектора, алармират от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация в писмо до министъра на туризма Евтим Милошев.  

Има опасност от масови фалити

"Бизнесът се нуждае от предвидимост. Правим нашите разчети и цени още от предната година. Целият удар се поема от хотелиерите и ресторантьорите. Това води неминуемо до трус в нашия сектор и масови фалити", коментира заместник-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Атанас Димитров.

По думите му туризмът предлага комплексна услуга и към него са прикрепени много други отрасли на икономиката.

"Това е много важен отрасъл за България, стратегически. Формира около 13-14% от БВП. Трябва с много голяма грижа да се обръщаме към този сектор", каза Димитров пред Bulgaria ON AIR.

България изостава и са нужни мерки

Гостът е на мнение, че държавата трябва да обърне специално внимание какво ще се случи с енергията за в бъдеще, защото България изостава и са нужни мерки.

"Парламентът трябва да влезе като трайна мярка при определен ръст на цените и държавата да реагира с подпомагане. Това е стратегическа политика. Хората в парламента трябва да седнат и да помислят какво се случва с икономиката на държавата", призова Димитров.

Заместник-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация обясни, че след пандемията от Ковид-19 се наблюдава свиване на туристическия летен сезон - беше около два месеца, сега пада под 45 дни.

"Основният разход в сектора на хотелиерството и ресторантьорството е електроенергията. 2/3 от стойността на продукта е електроенергия. Летните курорти не работят 12 месеца", уточни Димитров.

Той подчерта, че липсата на кадри е много сериозен проблем - взимаме служители  от трети страни. Според него е налице демографски срив, но няма конкретни мерки, които са насочени към стимулиране на раждаемостта, а хората, които се раждат в държавата, формират и потребителското търсене.

Виж коментарите (3)

Още по темата (226):
16.05.2025 Милиарди евро загуби от чакане за присъдиняване на ВЕИ централи към мрежата – основният губещ е потребителят
15.05.2025 Радев наложи вето върху измененията в Закона за енергията от възобновяеми източници
13.05.2025 Председателят на КЕВР от Варна със страхотна новина за тока за бита
29.04.2025 Предложение: Министерството на енергетиката, а не КЕВР, да определя цените на тока за бита
22.04.2025 Енергиен експерт предупреди: Цените на тока няма да паднат скоро, 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй" няма да решат проблема
08.04.2025 Обрат: Асен Василев няма да връща 1 млрд. лева във Фонд енергийна сигурност
Още новини от Национални новини:
Диана Русинова: Спрете движението незабавно на пътя Радомирци – Т...
Цяла България потъна в скръб след новина от последните минути
Кадри от инцидента, в който ТИР се врязва в бензиностанция край Р...
Наталия Киселова посети първия в България паметник на светите бра...
Каракачанов: Първоначалният вариант на кирилицата е поръчка на бъ...
След трите катастрофи с тирове край Радомирци: Диана Русинова и Е...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).