Имунизират децата на сирийските бежанци срещу морбили?

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
16:24 / 28.09.2013
904
Щаб в здравното министерство ще решава в понеделник дали да се имунизират сирийските бежански деца срещу морбили. Това съобщи главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев по време на седмата национална среща "Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика" вчера.

Той успокои, че в страната ни няма открит случай на тази силно заразна болест. Сред бежанците в Турция обаче имало един. Затова по всяка вероятност ще се правят имунизации на сирийчетата срещу морбили. Д-р Кунчев обясни, че ваксината срещу тази болест е комбинирана и срещу рубеола и паротит (заушка).

Имунизационният календар в Сирия бил сходен с българския. Бежанците, идващи от централната част, носят документи, с които доказват срещу кои болести са боцкани децата им. Не е такава ситуацията със сирийците, които идват от кюрдските райони на страната, обясни д-р Кунчев. Някои много набързо си събирали багажа и идвали без документи, други хлапета пък въобще не били ваксинирани. Като цяло обаче сирийските деца, които идват в страната, имали добър здравен статус.

Благодарение на масовото поставяне на ваксини срещу морбили на българчетата е овладяна епидемията от морбили през 2010 г. у нас, заяви социалният министър д-р Хасан Адемов. У нас тя се поставя на 13 месеца и на 12 г.

Противогрипни ваксини на бежанците обаче едва ли ще бъдат поставяни. За да се намали вероятността от предаване на болести обаче, бежанските лагери ще бъдат дезинфекцирани. Българска фирма вече е дарила по линия на БЧК дезинфектанти.

МВР ще купува ваксини против хепатит А за служителите, които работят с бежанците.

"При темпото, с което в момента навлизат бежанците в България, до два дни ще достигнем капацитета, над който не можем да поемем нито един човек", заяви междувременно председателят на БЧК Христо Григоров.

Източник: в. "Монитор"


Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Въпрос в мрежата: Тази маркировка от третокласник ли е рисувана?
Производители се оплакаха: Борсите са затрупани с домати от Албан...
АББ: Банките в България предлагат най-ниските лихвени проценти в ...
Медицинските специалисти в готовност на протестни действия заради...
Белобрадова за скандала в ЕП с Никола Минчев: Той няма никакви пр...
Желязков отива на аудиенция при папа Лъв XIV, ще се срещне и с Дж...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).