Инж. Николай Въжаров: Ако някой строи с морски пясък, залага бомба със закъснител

Автор: Росица Лаханова
Коментари (0)
09:09 / 12.02.2023
4548
Комбинацията от правилното съдържание на цимент, пясък и желязо, както и  доброто конструиране на елементите от тези от тези суровини. са в основата на камественото строитерство. Когато всичко е добре изчислено и премерено, сградите стават доста устойчиви и както например е в България, те могат да издържат степени, надвишаващи тази, която направи унищожителните разрушения в Турция. От голямо значение е видът на пясъка, използван в строителството. Ако той съдържа органични примеси, той след време унищожава бетона, в който е вложен. Ако някой си позволи да използва морски пясък, то той залага бомба със закъснител. Това стана ясно от анализа на строителния инженер Николай Въжаров в коментара му за "Фокус" по повод появилите се съмнения за некачествено строителство с вложен морски пясък в рухналите от трусовете сгради в Турция.

По думите му, природата е по-силна и от най-силната технология и от най-доброто строителство. Когато тя реши, ще събори всичко. Разликите в разрушенията са изключително показателни, че някои сгради издържат и сериозни натоварвания, дори и в райони, в които строителството не е много качествено, а другите падат като пясъчни кули. Но падат там, където е имало безотговорност и липса на контрол.

"Има твърде голямо значение какъв е пясъкът. Пясък, който съдържа органични примеси, с течение на времето унищожава бетона, в който е вложен. Така че, ако действително някой си е позволил да ползва морски пясък, е заложил бомба със закъснител", каза инж. Въжаров.

"Смея да твърдя, че имаме добри крайни продукти. Но имаше периоди, в които това не беше така. Дълго време имаше произволи на строителите. А да не говорим за произвола на обитателите, които години наред са, както скоро изтече информация в Турция, са разширявали помещения в първи етажи, в сутерени", допълни той.

Относно издръжливостта на сградите в столицата, инж. Въжаров уточни: "В София могат да издържат значително повече от магнитут 7,3 - поне така са разчетени.  Малко над този магнитуд би трябвало да могат да издържат. Но, разбира се, и тук има пропуски, недостатъци в конструкцията, лош терен, което е много съществено, неправилно фундиране. Има места, които са непредсказуеми, има терени, които са непредсказуеми, колкото и да се стараят инженерите, не могат да разгадаят какво има на 15-тия метър под сградата. Но, както знаете, земетресенията имат доста голяма дълбочина и какво се случва под една сграда, е загадка".

Виж коментарите (0)

Още по темата (237):
30.04.2024 Стокилометров активен разлом заплашва със земетресение от седма степен
Турция
16.03.2024 Пак предричат много силно земетресение близо до България: Всяка десета сграда ще се срути, около 200 000 души ще загинат
07.03.2024 Земетресение с магнитуд 4,2 е регистрирано в Турция
11.02.2024 Турция пак се разтресе от силно земетресение
03.02.2024 Ердоган връчи ключовете на 7275 апартамента на граждани, пострадали от опустошителното земетресение от 2023-та
27.12.2023 Нова серия земетресения в Турция, най-мощното с магнитуд 4.3 на разлома при Кахраманмараш
Още новини от Национални новини:
Тези служители са с по-високи пенсии от други, ето причината
Техническата грешка от първата матура няма да повлияе на оценката...
Над 46 000 зрелостници се очаква да се явят днес на матура
Редица университети затварят врати в знак на протест
Песен на Българското училище "Иван Вазов" в Париж се цели в рекор...
Кондева за частната детска болница: Спрямо мен не е упражняван ни...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).