Искат забрана на износа на изчезващи от пазара лекарства

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:32 / 17.03.2015
812
Десетки лекарства, които периодично изчезват от българския пазар, ще бъдат вкарани в ограничителен списък и няма да може да бъдат изнасяни от страната. Поправката ще бъде направена преди второто четене на Закона за здравното осигуряване, съобщава "Преса". Предложението е на Българския фармацевтичен съюз, каза председателят му проф. Илко Гетов.

Паралелният износ е продажба на медикаменти от държава, където цените са ниски, в други страни с по-висока регистрирана стойност. У нас по закон цените на ниво производител са най-ниските в ЕС.

Под забрана ще е всеки препарат, който през последните три месеца е липсвал в аптеките. В агенцията по лекарствата всеки месец постъпват на 4000 заявления за законен реекспорт. Проблемът е и в нелегалния износ, чиито размери заплашително растат, посочи проф. Гетов.

В момента в страната липсват инсулин, онколекарства, биологични продукти за ревматоиден артрит, лупус, астма. От две седмици в нито един склад няма траватан - капки за очи за болни от глаукома.

"Тези лекарства са най-евтини в България и затова са атрактивни за паралелен износ", обясни проф. Гетов. Разликата между цената им тук и в Германия, закъдето най-често са изнасяни, е в пъти.


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Право на отговор: УМБАЛ-Бургас с позиция по случая с румънското с...
Окръжен съд - Стара Загора отмени решението на Районния съд и пос...
Съвместна акция на БАБХ и икономическа полиция разкри производств...
Адвокатът на обвинения в педофилия в Стара Загора: Съдията е взел...
Проф. Румен Драганов: Стигаме до 2,2 млн. туристи по морето през ...
Човек загина, а други трима бяха откарани в болница след пожар в ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).