Изключително позитивни сигнали за българската икономика идват от Пловдив

Автор: Диана Бикова
Коментари (10)
11:01 / 27.06.2020
2580
Част от индустрията беше засегната сериозно от необичайната за всички ситуация, свързана с коронавируса, казва в интервю за Plovdiv24.bg инж. Пламен Панчев - изпълнителен директор на "Тракия икономическа зона" - един от най-големите икономически проекти в България.

През периода на извънредното положение предприятията са намалили оборотите си, поръчките от Европа и целия свят. През последните две-три седмици е започнал по-сериозен етап на възстановяване. "Имаше компании, които стигнаха до 9-10% от заетостта си, сега се върнаха на около 60-70 процента. Надяват се до края на есента, ако няма ново предизвикателство, да се върнат към по-нормален режим на работа" - отбелязва той.

Инж. Панчев посочи, че в обучителния център на "Тракия икономическа зона", който е направен с помощта на бизнеса и на европейско финансиране, се провежда обучение в областите пневматика, хидравлика, електроника. В центъра има лаборатория с най-съвременно оборудване в областта на роботиката.

"Това обучение ни дава сериозно предимство пред останалите индустриални зони и индустриални проекти, тъй като не е вече достатъчно само да кажем на един инвеститор: "Можем да предоставим земя, можем в срок да изградим предприятието, може да се получи дори финансиране чрез фондовете, които в България все по-успешно работят". Сега можем да му кажем: "Ние можем да ти създадем и персонала". Обучението тук се провежда по едни от най-съвременните програми, разработени от нашите университети съвместно с големите предприятия, сред които ABB, Hanon, William Hughes" - посочи той.

Обучителният център обучава служителите на фирмите членове на клъстера, на хора без професии, а най-успешният проект е последният - между четири професионални гимназии, УХТ, компаниите в индустриалните зони в Раковски, "Марица" и Куклен за обучение на ученици. Това е един от начините за преодоляване на проблема с липсата на кадри.

Ижн. Панчев коментира в интервюто предприетите от ЕК мерки за смекчаване на социално-икономическите последствия от коронавируса. "Голяма част от фирмите при нас трудно доказват изискванията, които бяха поставени: за спад на производството, за освобождаване на хора. Може би се нуждаят, за да има по-добро използване на тези мерки, на промяна на някои от критериите" - обясни той.

Според него, реакцията на българското правителство е била много добра и навременна и благодарение на това бизнесът е успял да опази, на първо място, здравето на хората. "Имаме добра комуникация и с министерството на икономиката и с Българската агенция за инвестиции. Сега обсъждаме предложението за нов закон за индустриалните зони, както и възможността, която Европа обмисля, чрез зелената сделка да бъде новото развитие на индустрията. Това е тема, в която "Тракия икономическа зона" се подготвя да участва активно", каза шефът на зоната.

Законът за индустриалните зони предвижда да се даде по-голяма самостоятелност на тези икономически субекти, определя основните участници в този процес, създават се понятия като "оператор на индустриална зона", "собственик на индустриална зона". Досега понятието "индустриална зона" съществува само в Закона за устройство на територията с кратко обяснение, което не е позволило да бъде използвано максимално. 

"Надявам се в рамките на 10 години "Тракия икономическа зона" и конкретно "Зона Раковски" да поеме успешно към екоиндустриален парк" - посочи инж. Панчев. По тази тема ТИЗ работи съвместно с арх. Ина Вълканова, която е докторант на Швейцарски федерален технологичен институт в Цюрих /б.а. - очаквайте по-късно интервю с Ина Вълканова/.

"Ако говорим днес за екоиндустриален парк, всичко това научихме чрез контактите, които създадохме заедно с Организацията за индустрия на ООН /UNIDO/ и от едно, надявам се, успешно бъдещо сътрудничество с тях, да успеем да превърнем "Тракия икономическа зона" в екоиндустриален парк и по този модел да бъдат изградени няколко екоиндустриални парка в България", коментира той.

Панчев се надява да не се оправдаят прогнозите на икономисти, че кризата в икономически план предстои и ще настъпи в късна есен. "Това зависи от дисциплината на всички нас. Не трябва да подценяваме този проблем, защото, ако има втора вълна́ със сериозни ограничения, това ще забави развитието на голяма част от индустрията при нас", обясни той.

Шефът на ТИЗ съобщи, че започва изграждането на 4 нови завода в различни индустриални паркове. Чужд инвеститор в областта на медицинското оборудване е в ИП - Куклен, в община "Марица" влизат сериозен преработвател на селскостопанска продукция и предприятие в областта на логистиката. Четвъртият завод е за съвременно производство на текстил. В него ще се произвежда нишката за платове, които се използват във високотехнологични отрасли като самолетостроене, автомобилостроене.

"Когато имаме инвеститори, чиито продукти са с по-висока принадена стойност, естествено това е един още по-желан от нас инвеститор, тъй като той може да си позволи по-високо възнаграждение. Може да си позволи, както с единия вече обсъждаме, теми като рециклиране. Съвместно с някои от университетите, с които работим, може да се появи и малък изследователски център, тъй като тази компания е изключително иновативна и видя, че в България има с кого да си партнира" - каза инж. Панчев.

"Тракия икономическа зона" ще се развива в посока повече производство на енергия от възобновяеми източници. В следващите няколко години вероятно ще бъде направена три-генерация - от газ да се произвежда топла вода и пара и електричество.

"Искаме да затворим цикъла, за да може да използват всички продукти от една три-генерация" - обясни той. Този проект е много сложен и поради тази причина подготвителният му период ще е поне още две години.

Наскоро ръководството на ТИЗ и кметовете на Пловдив, Бургас, Габрово и Хасково и екипа на вицепремиера Томислав Дончев да обсъждали темата за социалната инфраструктура. "Това е в продължение на Закона за индустриалните зони. Опитваме се да се обединим в посока привличане на инвеститори в индустриалните зони, превръщането им в екоиндустриални паркове и се надяваме през настоящата 2020 г. това обединение вече да се институционализира и да заеме полагащото му се място в различни европейски проекти, в които ние сме участвали сами, но силата на едно такова обединение ще бъде много по-голяма. Това е инициатива на клъстер "Тракия икономическа зона" заедно с общините и г-н Димитров /б.а. кметът на Пловдив Здравко Димитров/ е един от идеолозите на този проект" - каза инж. Пламен Панчев.

Цялото интервю гледайте в прикаченото видео!

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (10)

Още по темата (77):
04.02.2024 Нов завод у нас ще произвежда 10 000 автомобила годишно
11.11.2023 Финансист №1 към бизнеса: 2000 евро заплати! Управител: Друг път!
30.04.2023 Най-голямата индустриална зона в България страда от липса на кадри, стартовата заплата е 1400 лева
07.04.2023 Три общини влизат в топ 20 по заплати в страната
21.12.2021 Министър Даниел Лорер оптимист в Пловдив за икономически растеж
18.03.2021 Голяма гръцка фирма се оттегли от България
Още новини от Национални новини:
Делян Добрев: Не знам какво значи "фишек на ДАНС" - хората твърдя...
Ексклузивно: Парламентът вкарва извънредна точка в програмата си ...
Бебе на три месеца се зарази с коклюш в Търновско
Затворът край Дупница, в който няма да има решетки, ще приеме пър...
Цената на природния газ през май: КЕВР очаква понижение с около 5...
Увеличиха заплатите на тези служители


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).